Mogan Gölü'nün CO2 salınımı ile iklim değişikliğine etkisinin araştırılması
Investigating the impact of CO2 emission of Mogan Lake on climate change
  1. Tez No: 840951
  2. Yazar: ULCA GÖKHUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT VAHDET YERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Antropojenik faaliyetlerin çevreye olan etkileri su ve hava kirliliği kapsamında düşünüldüğünde, ötrofikasyon ve sera gazlarının emisyonu öne çıkan çevre sorunlarındandır. Endüstriyel ve domestik atıksuların doğal su kaynaklarına kontrolsüz bırakılması sonucunda, alıcı su kütlesinin su kalitesinde bozulmalar meydana gelir ve gölde ötrofikasyona neden olur. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda, her ne kadar sera gazlarının emisyonunu etkileyen en önemli faktör fosil yakıtların kullanılması olsa da ötrofik su kütlelerinin de lokal olarak atmosferdeki CO2 konsantrasyonuna dikkate alınabilecek bir katkısı olduğu saptanmıştır. Bu tezin çalışma alanı olan Mogan Gölü, Ankara için popüler bir rekreasyon bölgesi olması nedeniyle, antropojenik faaliyetlerin etkilerinin açıkça görülebildiği bir alandır. Ekolojik özellikleri nedeniyle şehirdeki üniversite çalışmaları için de sıkça tercih edilen bir göldür. Bu tezde, daha önce yapılan araştırmalar örnek alınarak Mogan Gölü'nün, 2023 yılında, ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları için trofik durum tespiti yapılmıştır. Önceki çalışmalara ek olarak, farklı mevsim ve ötrofikasyon derecelerinin gölün atmosfere saldığı CO2 miktarı üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the effect of anthropogenic applications is in consideration, eutrophication and the emission of greenhouse gases are highly distinctive environmental issues that stand out. The water quality of a receiving body is deteriorated when industrial and domestic wastewaters are released to natural water bodies uncontrolled, and this causes eutrophication of natural waters. Even though, the usage of fossil fuels is the main cause of greenhouse gas emissions, some recent studies have revealed that eutrophic water bodies have a non-negligible contribution to the CO2 concentration in the atmosphere. The research area in this thesis, Mogan Lake, due to its ecological features, is a highly preferred research area among the universities in the city, besides being a very popular recreation area in Ankara. In the scope of this thesis, in the light of all the previous studies, the trophic status of Mogan Lake for spring, summer and autumn of year 2023 has been determined. In addition to the prior studies, the effect of seasonal changes and different eutrophication levels on the amount of CO2 emitted have been investigated.