Molecular characterization and diagnosis of the genus enterococcus isolated from different clinical cases
Farklı klinik vakalardan izole edilen enterococcus cinsinin moleküler karakterizasyonu ve teşhisi
- Tez No: 840999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BOZKURT, DOÇ. DR. ANTESAR RHEEM OBEAD AL-SULTANY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma, bu cinsten kaynaklanan patolojik enfeksiyonlarda en yaygın türlerden birinin Enterococcus faecalis olduğunu göstermiştir, bu türe ait 30 izolat (%68,2) elde edilmiştir, bunu 10 örnek (%22,7) ile Enterococcus faecium tipi izlemiş, ardından iki türü Enterococcus gallinarium ve Enterococcus avium sırasıyla 3 (%6,8) ve 1 (%2,3) ile izlemiştir. Sonuçlar ayrıca, bu tiplerin enfeksiyonu ile hastaların cinsiyeti (P=0.52) ve hastaların yaşı (P=0.13) arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bu çalışma, patojenitelerinde önemli rol oynayan virülans faktörleri arasında sayılan Enterococcus izolatlarının bazı özellikleri hakkında çıkarımlarda bulunmuştur. Bu izolatların hemolitik enzim (hemolizin) üretme yeteneklerine bakıldığında 10 (%22,7) ve 12 (%27,3) izolatın sırasıyla alfa ve beta tipi üretirken, 22 (%50) izolatın gama türü enzim üretmiştir. Diğer özellikler olarak izolatların 31'i (%70,5) jelatinaz, 32'si (%72,7) β-laktaz, 34'ü (%77,3) biyofilm oluşturabilme, 33'ü (%75) epitel hücrelerine yapışabilme, 28'i (%63,6) insan kırmızı kan hücrelerini aglütine etme yeteneği ve 9'u (%20,4) kapsül sahibi olma özelliği göstermiştir. Enterococcus izolatlarının 12 antibiyotiğe karşı farmakolojik duyarlılığını incelemek için disk yayma yöntemi kullanılmış ve izolatlar, kloksasilin, sefotoksim, amoksisilin, tetrasiklin ve eritromisin olmak üzere beş antibiyotiğe mutlak direnç (%100) göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study showed that Enterococcus faecalis is one of the most common species in pathological infections resulting from this genus, as 30 isolates (68.2%) were obtained belonging to this species, followed by the type of Enterococcus faecium by 10 (22.7%), then the two types of Enterococcus gallinarium and Enterococcus avium were followed by 3 (6.8%) and 1 (2.3%), respectively. The results also showed that there was no relationship between the infection of these species and the gender of the patients (P=0.52) and patients' age (P=0.13). This study included inference about some attributes Enterococcus isolates, which are considered among the factors of their virulence that play an important role in their pathogenicity. Considering the ability of these isolates to produce the hemolytic enzyme (hemolysin) was revealed that 22 (50%) of the isolates produced the enzyme of the type of gamma, while 10 (22.7%) and 12 (27.3%) of isolates were produced alpha type and beta type, respectively. As for other characteristics, 31 (70.5%) of the isolates showed their ability to produce gelatinase, 32 (72.7%) to produce β-lactase, 34 (77.3%) to form biofilms, 33 (75%) to be able to adhere to epithelial cells, 28 (63.6%) its ability to agglutinate human red blood cells, and 9 (20.4%) its possession of a capsule. The method of disc dissemination was used to study the pharmacological sensitivity of Enterococcus isolates towards 12 antibiotics, and the isolates showed absolute resistance (100%) to five antibiotics, namely cloxacillin, cefotoxime, amoxicillin, tetracycline, and erythromycin.