II. Abdülhamid dönemi'nde kadın sorunu
The problem of women in the reign of Abdülhamid II.
- Tez No: 841000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA KIRKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
II. Abdülhamid Dönemi'nde kadın sorununun konu edildiği bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Türk, Ermeni, Yahudi ve Rum kadınların toplumsal hayat içerisindeki“hak eşitliği, eğitim hakkı, çalışma ve birey olduğunu kabul ettirme”gibi temel sorunları ve durumları ele alınmıştır. XIX. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan siyasal, askerî ve kültürel değişim kadınların talepleri olan“hak eşitliği, eğitim hakkı, çalışma ve birey olduğunu kabul ettirme”taleplerini yazarak dile getirmelerine sebep olmuştur. O halde“kadın sorunu”olarak ifade edilen olay kadınların ataerkil yapıya ve egemen güce karşı birey olduğunu ve erkeklerle eşit haklara sahip olmak istediklerini kabul ettirme mücadelesidir. II. Abdülhamid Dönemi'nde kadınların toplumsal ve kültürel talepleri onların birey olma mücadelesinin bir ürünüdür. Tanzimat'tan itibaren Rum ve Ermeni kadınların, 1860 sonrasında ise Türk ve Yahudi kadınların modernleşmesi süreci başlamıştır. Modernleşme olgusu Türk, Ermeni, Yahudi ve Rum kadınların basın yayın faaliyetlerine ek olarak eğitime ulaşmalarının sonucunda gerçekleşmiştir. Kadınların modernleşmesini amaçlayan aydınlar kültürel ve toplumsal alanda kadınların etkin bir biçimde faaliyet göstermesini arzu ederek bunun için çaba göstermişlerdir. Nihayetinde kadınların düşünsel açıdan değişimi onların eğitimden eğlence alışkanlıklarına kadar birçok alanda değişimi de beraberinde getirmiştir. Bu çalışma ile II. Abdülhamid Dönemi'nde kadın sorunu olarak ifade edilen olgu çok yönlü bir biçimde ele alınarak kadınların tarihinde önemli bir eksikliğin giderilmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
This study, which focuses on the women's issue during the reign of Abdülhamid II, examines the situation of Turkish, Armenian, Jewish and Greek women in social life, living in the Ottoman Empire in social life, such as“equality of rights, right to education, work and recognition of the individual”have been discussed. The political, military and cultural changes in the Ottoman Empire in social life, such as“equality of rights, right to education, work and recognition of the individual”, have been discussed. The political, military and cultural changes experienced in the Ottoman Empire in the 19th century caused women to write and express their demands for“equality of rights, the right to education, work and to be recognized as an individual”, which are the demands of women. In that case, the event referred to as the“women's problem”is the struggle to make women accept that they are individuals against the patriarchal structure and the dominant power and that they want to have equal rights with men. The social and cultural demands of women during the reign of Abdulhamid II were a product of their struggle to become individuals. The process of modernization began for Greek and Armenian women after the Tanzimat, and for Turkish and Jewish women after 1860. The phenomenon of modernization was realized as a result of Turkish, Armenian, Jewish and Greek women's access to education in addition to press and broadcasting activities. Intellectual women and men who aimed to modernize women, wanted them to be active in the cultural and social spheres. Ultimately, the intellectual transformation of women caused them to change many things from their clothing to their entertainment habits. With this study, which is aimed to explane an important deficiency in the history, by addressing the issue of women in a multifaceted manner during the reign of II. Abdulhamid.