Kalite maliyetlerinin yöneltilmesi ve ederon sert metal uygulaması
- Tez No: 84105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV ÖZET Kalite global rakiplerle rekabetin en önemli boyutlarından biridir. Bugün gittikçe artan sayıda şirket, kalitelerini denetleterek sertifika almışlardır. Kalite ölçülmelidir ve en iyi ölçüm kalite maliyetinin bilinmesi ile olur. İki farklı kalite felsefesi vardır. Bunlardan ilki olan sıfır-hata felsefesinde belirli sınırlar içinde kalmak şartıyla hedef değerden sapmalara izin verilir. Bir diğer kalite felsefesi olan robust kalite felsefesi ise, bu sapmaların azaltılmasına ağırlık verir. Çünkü bu sapmaların gizli ve açıkça belli olmayan maliyetleri vardır. Kalite maliyetleri ürün spesifikasyonları karşılanamadığı için katlanılan maliyetlerdir. Bu maliyetler, dört kategoride incelenir; (1) önleme, (2) değerlendirme, (3) iç hata ve (4) dış hata. Toplam kalite maliyeti, bu dört kategorideki maliyetlerin toplamıdır. Maliyetlerin bu dört kategoriye optimal dağılımının sonucu olarak, toplam kalite maliyetleri en aza indirgenir. Optimal dağılımın nasıl olması gerektiği konusunda, geleneksel ve modern olarak adlandırılan iki yaklaşım vardır. Geleneksel yaklaşımda hataların tamamen önlenmesinin çok pahalı olduğu savunulur ve belirli oranda hatalı ürün üretilmesine izin verilerek optimum nokta bulunur. Modern yaklaşımda ise ölçülemeyen ve gerçekte çok büyük olan müşteri güveninin yitirilmesi maliyeti gibi maliyetlerden dolayı optimum noktanın sıfır-hata noktası olduğu savunulur. Kalite maliyetleri bilgisi, kalite performansının kontrol edilmesi ve karar vermeye katkısı açısından yöneticilere destek olur. Kalite maliyetleri, kalite geliştirme programlarının genel performanslarının değerlendirilmesi ile stratejik fiyatlandırma ve maliyet - hacim - kar analizleri şeklindeki yönetsel kararların geliştirilmesinde kullanılabilirin ABD başta olmak üzere, birçok ülkede yapılan çalışmalarda kalite maliyetlerinin satış gelirlerine oranlarının % 20-25 gibi önemli miktarlara ulaştığı ve etkin politikalar izlenerek % 2 seviyesine kadar azaltılabildiği görülmüştür. Bu çalışmada Ederon Sert Metal şirketinde kalite maliyetleri ölçülerek raporlanmış ve şirketin kalite maliyetlerini azaltabilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Quality is one of the major competitive dimensions for world-class competition. Many companies now have their dedication to quality certified by an external auditing firm under, for example ISO 9000 specifications. Quality should be measured, and best way to do this is quality costing. There are two different philosophical approaches to quality. First one is the zero-defects approach. The zero-defects approach allows variation from a target within certain specification limits. On the other hand, the robust quality approach stresses reduction of variation, noting that any variation entails hidden quality costs. Quality costs are those costs that are incurred because products may or actually fail to meet design specifications. There are four categories of quality costs; (1) prevention, (2) appraisal, (3) internal failure, and (4) external failure. The sum of these quality costs is minimum when costs are distributed optimally to these categories. There are two views concerning the optimal distribution of quality costs: the conventional view holds that, there is a trade-off between costs of failure and prevention and appraisal costs. This trade-off produces an optimal level of performance called the acceptable quality level. The world-class modern view espouses total quality control, which maintains that the conflict between failure and appraisal and prevention costs is more conjecture than real. The actual optimal level of defects is the zero-defects level. Quality cost information is helpful to managers for controlling quality performance and this information serves as input for decision making. It can be used to evaluate the overall performance of quality improvement programs. It can also be used to improve a variety of managerial decisions, like strategic pricing and cost-volume-profit analysis. As a result of studies conducted in numerous countries, mainly in USA, it has seen that the quality costs sales ratio of a company can reach up to 20-25%. But it has also seen that, by effective programs this ratio can be decreased to 2%. In this study, quality costs of Ederon Sert Metal company has been measured, reported and some advices for decreasing the quality costs have been generated.