Hastanelerde örgütsel yenilikçiliğin iş mükemmelliği üzerindeki etkisinde stratejik planlama farkındalığının rolü
The role of strategic planning awareness in the impact of organizational innovation on business excellence in hospitals
  1. Tez No: 841064
  2. Yazar: TUTKU EKİZ KAVUKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE İŞCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Örgütsel yenilikçiliğin işletmelerin varlığını sürdürme, rekabet edebilme, örgütsel amaçlara ulaşma ve toplumsal refaha katkıda bulunma gibi işlevlerinin olduğu bilinmektedir. Sağlık sektörü özelinde ise yenilikçiliğin hastanelerin etkinlik, verimlilik ve performansında olumlu etkilerin olduğu ilgili yazında görülmektedir. Ancak performansla ilişkili bir kavram olan iş mükemmelliyetçiliği ve yenilikçilik arasındaki ilişkilerin incelendiği çalışmalar sınırlı sayıdadır ve sağlık sektöründe ise bu değerlendirme henüz yapılmamıştır. Öte yandan stratejik planlama farkındalığının ise bu ilişkideki rolününün de incelenmesi kavramsal açıdan son derece önemlidir. Buradan hareketle planlanan araştırmada hastanelerde örgütsel yenilikçiliğin iş mükemmelliği üzerindeki etkisini değerlendirmek ve bu ilişkide stratejik planlama farkındalığının rolünü incelemek amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın verileri İstanbul İl'inde faaliyet gösteren özel hastanelerde görev yapmakta olan sağlık çalışanlarına yüz yüze anket uygulaması aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin yapı geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiş, araştırmanın modeli doğrultusunda yol analizi, aracılık rolü ve Process Macro ile düzenleyici etkiler değerlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Bulgular: Örgütsel yenilikçilik ve iş mükemmelliği arasındaki ilişki incelendiğinde, kuvvetli ve pozitif yönlü ilişki olduğu saptanmıştır (r=0,674; p=0,000).
Özet (Çeviri)
Objective : It is known that organizational innovation has functions such as sustaining the existence of businesses, being competitive, achieving organizational goals and contributing to social welfare. In the healthcare sector specifically, it is seen in the relevant literature that innovation has positive effects on the effectiveness, efficiency and performance of hospitals. However, there are a limited number of studies examining the relationships between business perfectionism, a concept related to performance, and innovation, and this evaluation has not yet been made in the health sector. On the other hand, examining the role of strategic planning awareness in this relationship is conceptually extremely important. Based on this, the planned research aims to evaluate the impact of organizational innovation on business excellence in hospitals and to examine the role of strategic planning awareness in this relationship. Materials and Methods : The research is a cross-sectional and descriptive study. Data were collected through face-to-face questionnaires to healthcare professionals working in private hospitals operating in Istanbul (Turkey). The construct validity of the scales used in the research was tested with confirmatory factor analysis. In line with the established model, mediation role with the path analysis and regulatory impact were analyzed with Process Macro. Results : When the relationship between organizational innovation and business excellence was examined, it was found that there was a strong and positive relationship (r=0,674; p=0.000).