İlk kez sezaryen olan hastalarda peritonizasyonun postoperatif iyileşme üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of peritonization on postoperative recovery in patients undergoing first-time cesarean section
- Tez No: 841063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR GÖZDE KULHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İlk Kez Sezaryen Olan Hastalarda Peritonizasyonun Postoperatif İyileşme Üzerine Etkisinin Araştırılması Amaç: Kliniğimizde 37. Gebelik haftasını tamamlamış acil veya elektif ilk kez sezaryen operasyonu olacak hastalarda peritonun kapatılıp kapatılmamasının postoperatif iyileşme üzerine bir etkisinin olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Retrospektif tipte gerçekleştirilen bu çalışma 1 Aralık 2022- 31 Haziran 2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 37. gebelik haftasını tamamlamış acil veya elektif ilk sezaryen geçiren 300 gönüllü hasta çalışmaya dahil edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hastalar sezaryen esnasında peritonizasyon yapılan ve yapılmayan olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar, sezaryen sonrasında 24 saat içinde bireysel anket formu, EQ-5D-3L (EuroQol genel sağlık ölçeği) ve QoR-10 (İyileşmenin Obstetrik Kalitesi) anketlerini doldurmuşlardır. Ayrıca, hastaların gözlem kayıtlarından elde edilen VAS (Görsel Analog Skala) skorlamasıyla değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya, peritonu kapatılan 150 hasta ile peritonu kapatılmayan 150 hasta olmak üzere toplam 300 hasta dahil edilmiştir. Her iki grup arasında, sosyodemografik özellikler (yaş, eğitim durumu, ASA, gebelik haftası, obstetrik veya medikal problemler, tahmini kan kaybı) açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. VAS skorlaması ve EuroQol genel sağlık ölçeği sonuçlarına göre de her iki grup arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Ancak, ameliyat süreleri açısından iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine whether the closure or non-closure of the peritoneum in patients undergoing their first emergency or elective cesarean section at 37 weeks of gestation in our clinic has an impact on postoperative recovery. Materials and Methods: This retrospective study was conducted between December 1, 2022, and June 31, 2023, at the Women's Health and Obstetrics Clinic of Konya City Hospital. A total of 300 volunteer patients who completed 37 weeks of gestation and underwent their first emergency or elective cesarean section were included in the study. Patients were divided into two groups based on whether peritonization was performed during cesarean section. Both groups completed individual survey forms, EQ-5D-3L (EuroQol general health scale), and QoR-10 (Quality of Recovery) questionnaires within 24 hours after cesarean section. Additionally, evaluation was performed using Visual Analog Scale (VAS) scoring obtained from patients' observation records. Results: The study included 300 patients, with 150 in the peritoneum-closed group and 150 in the peritoneum-open group. There were no significant differences between the two groups in terms of sociodemographic characteristics (age, education level, ASA, gestational week, obstetric or medical problems, estimated blood loss). No significant differences were observed between the two groups in VAS scoring and EuroQol general health scale results. However, a significant difference was found in terms of operation durations between the two groups.