Çağdaş Megaribe edebiyatında tasavvuf içerikli romanlar
Novels with sufi content in contemporary Megaribe literature
  1. Tez No: 841069
  2. Yazar: ZEYNEP OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde Fas, Tunus, Cezayir, Libya ve Moritanya'ya atfen kullanılan Megaribe, tasavvufi romanlarıyla anılmakta ve bu çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Mağrib coğrafyasının romancılık geçmişi yakın tarihe dayanmakta olup çalışmamızın birinci bölümünde kısaca romanın seyri anlatılmıştır. İkinci bölümde, tasavvufun romandaki varlığı ele alınmış ve çalışmanın teorik çerçevesi belirlenmiştir. Üçüncü bölümde ise belirlenmiş bu teorik düzlem etrafında Megaribe ülkelerini temsil eden romanların incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı Megaribe roman örnekleri ile tasavvufun ve tasavvufi unsurların romandaki varlığını ortaya koymaktır. Çalışmanın sonunda bölgedeki tasavvufi bakışın romanlara kavramlar ve semboller üzerinden yansıdığı ve ülkeler arasında anlamlı farklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Megaribe which is used today to refer to Morocco, Tunisia, Algeria, Libya and Mauritania is remembered with sufi novels and constitutes the subject of this study. The history of novel writing in the Maghreb geography dates back to recent history and in the first part of our study, the course of the novel is briefly explained. In the second chapter, the presence of Sufism in the novel is discussed and the theoretical framework of the study is determined. In the third chapter, novels representing Megaribe conuntries were examined around this determined theoretical plane. The main purpose of the study is to reveal the existence of Sufism and sufi elements in the novel with examples of Megaribe novels. At the end of the study, it was seen that the Sufi perspective in the region was reflected in the novels through concepts and symbols and that there were significant differences between countries.