Pinus Syl Vestris'in kuru gövdesinden elde edilen Ekstrakt'ın antibakteriyel özelliğinin araştırılması
- Tez No: 84109
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. YAVUZ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Pinus sylvestris,'in kura gövdesinden (köke yakın kısmından), ısı altında elde edilen ekstraktın antibakteriyel özelliği araştırıldı. Bu ekstraktın antiseptik özelliği olduğu, egzema ve kronik bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir (TANKER ve TANKER. 1990). Ekstrakt'ın farklı konsantrasyonlarının eldesi metanol ile seyreltilerek yapıldı. Ekstraktın, Stapylococcus aureus, Stapylococcus epidermidis, Ecsherichia coli ve Enterococcus faecalis bakteri türleri üzerinde invitro ortamda çeşitli konsantrasyon denemeleri yapıldı. 1/128 konsantrasyonuna kadar S. aureus suşunda herhangi bir bakteri üremesine rastlanmadı. E. coli 'de ise 1/64 konsantrasyona kadar üreme görülmedi. »V. epidermidis suşunda 1/128 konsantrasyona kadar üreme görülmedi. E. faecalis suşunda 1/256 konsantrasyona kadar üreme görülmedi. Bu konsantrasyonlardan daha küçük konsantrasyonlarda ise bakteri üremesi görülmüştür. Araştırma sonuçlarımıza göre bu ekstraktın insan ve hayvanlarda önemli hastalıklar meydana getiren bazı bakteriler üzerinde etkili olabileceği, in-vitro ortam çalışmalarımız sonunda görülmüştür. Fakat daha güvenilir sonuçlar alınabilmesi için bu çalışmaların in-vivo (denekler üzerinde) olarak yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the antibacterial features of Pinus sylvestris extract whic h is obtained under heat from dry stem of the tree (near the root). is searched. It is known that this extract has antiseptic property and it is used at treatment of diseases like eczema, bronchitis (TANKER and TANKER, 1990). In order to obtain different concentration of extract is diluted with methanol. Different concetrations of the extract were tested on S. aureus, S. epidermidis, E.faecalis and E. coli bacterias in-vitro medium. No bacterial growth was seen for.V. aureus sample up to the concentration of 1/128. No growth was seen up to 1/64 concentration for E. coli. For.V. epidermidis and E. faecalis, no growth were observed up to concentrations of 1/128 and 1/256 respectively. Bacterial growth was observed to occour in lower concentrations than the concentrations mentioned above. As a result of this research, this extract can be efficent for the bacterias which make diseases in human being and animals. But in order to take more accurete results this study must be carried out in-vivo conditions.