Obez hastalarda antropometrik indekslerden lipit birikim ürünüve koniklik indeksinin kardiyovasküler hastalık riskleri ile ilişkisi
The relationship of lipid accumulation product and conicityindex among anthropometric indices with cardiovascular diseaserisks in obese patients
- Tez No: 841091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalık (KVH)'lar, dünya çapında önde gelen ölüm sebeplerinden biridir. Obeziteyle yaşayan kişilerde KVH gelişme riski daha yüksektir. Bu çalışmada, KVH riski en yüksek olan bireyleri belirleyebilmek için etkili, noninvaziv ve düşük maliyetli bir yöntem olarak abdominal obeziteyi gösteren antropometrik indekslerin KVH riskiyle ilişkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Polikliniği'ne 01.01.2023- 01.07.2023 tarihleri arasında başvuran 92 fazla kilolu, 89 obez katılımcı olmak üzere toplam 181 katılımcı ile yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, boyu, kilosu, bel çevresi (BÇ), kan basıncı, trigliserit (TG) ve yüksek yoğunluklu olmayan lipoprotein (non-HDL) kolesterol değerleri kaydedildi. Bu veriler ile koniklik indeksi (Kİ), lipit birikim ürünü (LBÜ) indeksi ve Sistematik Koroner Risk Değerlendirmesi 2 (SCORE2) hesaplandı. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaşlarının ortancası 52,0 (40,0-65,0) yıl olarak bulundu. Katılımcıları beden kitle indeksine göre fazla kilolu ve obez olarak ikiye ayırdık.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases (CVD) are one of the leading causes of death worldwide. People living with obesity have a higher risk of developing CVD. This study aims to investigate the relationship between anthropometric indices indicating abdominal obesity and CVD risk as an effective, non-invasive and low-cost method to identify individuals with the highest CVD risk. Materials and Methods: The study was conducted with a total of 181 participants, including 92 overweight and 89 obese participants, who applied to Konya Beyhekim Training and Research Hospital Obesity Outpatient Clinic between 01.01.2023 and 01.07.2023. Sociodemographic characteristics, height, weight, waist circumference (WC), blood pressure, triglyceride (TG) and non-high-density lipoprotein (non-HDL) cholesterol values of the participants were recorded. With these data, conicity index (CI), lipid accumulation product (LAP) index and Systematic Coronary Risk Evaluation 2 (SCORE2) were calculated. IBM SPSS 25.0 program was used to analyze the data. Results: The median age of the individuals included in the study was found to be 52.0 (40.0-65.0) years. We divided the participants into two groups as overweight and obese according to body mass index.