Sulforafanın Caco2 hücre hattı üzerinde antioksidan parametrelerinin araştırılması
Investigation of antioxidant parameters of sulforaphane on the Caco2 cell line
  1. Tez No: 841127
  2. Yazar: EDA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyüyerek vücudun diğer bölgelerine yayıldığı bir hastalıktır. Kanser tedavisi için çeşitli kemoterapötik ilaçlar geliştirilmiş ve tümörlerin tedavisi için kullanılmıştır. Tedavi amaçla kullanılan kemoterapi, radyoterapi gibi ilaçlar kanser hücresiyle savaşırken immün sisteminin zayıflaması, saç dökülmesi gibi olumsuz yan etkilere yol açmaktadır. Bu yüzden antikanserojen etkiye sahip tıbbi bitkilere yönelim artmıştır. Tıbbi bitkilerden brokoli, lahana gibi turpgiller familyasında bulunan sülforafanın kanser gibi birçok hastalığın üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı sülforafanın insan kolon kanseri hücre hattı olan Caco2 hücre hattı üzerine sitotoksik ve antioksidan etkileri araştırılmasıdır. Sülforafanın (SFN) Caco2 hücre hattı üzerinde canlılık testi MTT analiz yöntemiyle 24 saat inhibisyon değeri (IC50) değeri 181,795 µM olarak belirlenmiştir. Hücreler bu değerin 1/10 ve 1/100 oranlarındaki (18,2 µM ve 1,82 µM) SFN konsantrasyonlarına 24 saat boyunca maruz bırakılmıştır. Maruziyet sonrası sülforafanın hücreler üzerindeki oksidatif stres ve antioksidan etkilerini belirlemek için glutatyon, ileri oksidasyon protein ürünleri ve malondialdehit testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease in which cells grow uncontrollably and spread to other parts of the body. Various chemotherapeutic drugs have been developed for the treatment of cancer and used for the treatment of tumours. Drugs such as chemotherapy and radiotherapy used for therapeutic purposes cause negative side effects such as weakening of the immune system and hair loss while fighting cancer cells. Therefore, the tendency towards medicinal plants with anticarcinogenic effect has increased. The effects of sulforaphane, which is found in cruciferous family such as broccoli and cabbage among medicinal plants, on many diseases such as cancer are being examined. The aim of this thesis is to investigate the cytotoxic and antioxidant effects of sulforaphane on human colon cancer cell line Caco2 cell line. The 24 h inhibition value (IC50) of sulforaphane (SFN) on Caco2 cell line was determined as 181.795 µM by MTT assay method. Cells were exposed to SFN concentrations of 1/10 and 1/100 of this value (18.2 µM and 1.82 µM) for 24 hours. After exposure, glutathione, advanced oxidation protein products and malondialdehyde tests were performed to determine the oxidative stress and antioxidant effects of sulforaphane on cells.