PLM) sistemlerinin windows tabanlı sunuculardan açık kaynak sunuculara geçiş stratejileri
PLM migration strategies and approaches from windows to open source servers
- Tez No: 988114
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ COŞKUN HARMANŞAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Yönetim Bilişim Sistemleri, Engineering Sciences, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) sistemleri, bir ürünün fikir ve tasarım aşamasından üretim, servis ve destek süreçlerine kadar her aşamasını yöneten temel araçlardır. Günümüzün rekabetçi iş ortamında, şirketler verimliliği artırmak, maliyetleri düşürmek ve pazara sunma sürelerini kısaltmak için PLM sistemlerini giderek daha fazla kullanmaktadır. Ancak, bu sistemlerin performansı ve güvenilirliği büyük ölçüde dayandıkları sunucu altyapılarına bağlıdır. Geleneksel olarak, birçok organizasyon Windows tabanlı sunucuları kullanmıştır, ancak bu tercih genellikle yüksek lisanslama maliyetleri, ölçeklenebilirlik sınırlamaları ve güvenlik endişeleri gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, PLM sistemlerinin Windows tabanlı sunuculardan açık kaynaklı sunucu platformlarına geçiş süreçlerini ve stratejilerini incelemektedir. Amaç, işletmelerin bu geçişten nasıl fayda sağlayabileceğini göstermek, karşılaşabilecekleri potansiyel zorlukları belirlemek ve bu engellerin etkin bir şekilde nasıl aşılacağı konusunda rehberlik etmektir. Araştırma, açık kaynaklı sunuculara geçişin önemli maliyet tasarrufları sağladığını ve sistem performansı ile güvenilirliğini artırdığını ortaya koymuştur. Açık kaynaklı platformlar, işletmelerin modern ihtiyaçlarıyla daha iyi uyum sağlayan daha büyük esneklik ve ölçeklenebilirlik sunmaktadır. Başarılı bir geçiş için kritik faktörler arasında stratejik planlama, kapsamlı altyapı değerlendirmesi, uygun açık kaynak çözümlerinin seçimi ve pilot projelerin uygulanması yer almaktadır. Teknik zorluklar ve organizasyonel direnç gibi engellerin, proaktif değişim yönetimi stratejileri ve güçlü eğitim programları ile aşılabileceği belirlenmiştir. PLM sistemlerinin açık kaynaklı sunuculara geçişi, bir şirketin rekabet avantajını artırabilecek ve dijital dönüşüm çabalarını hızlandırabilecek stratejik bir hamledir. Dikkatli planlama ve uygulama ile işletmeler, maliyetleri düşürürken performans ve güvenilirliklerini artırabilirler. Gelecekte, bu faydaların sürdürülebilmesi için sürekli iyileştirme ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek kritik öneme sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
Product Lifecycle Management (PLM) systems are essential tools that oversee every stage of a product's life from initial concept and design to manufacturing, service, and support. In today's competitive business environment, companies are increasingly leveraging PLM systems to enhance efficiency, reduce costs, and accelerate time to market. However, the performance and reliability of these systems are heavily influenced by the server infrastructures they rely on. Traditionally, many organizations have used Windows-based servers, but this choice often entails high licensing costs, scalability limitations and security concerns. This study examines the processes and strategies involved in migrating PLM systems from Windows-based servers to open-source server platforms. The aim is to illustrate how businesses can benefit from such a transition, identify potential challenges they might encounter, and provide guidance on effectively addressing these hurdles. The research found that switching to open-source servers can offer significant cost savings and improve system performance and reliability. Open-source platforms provide greater flexibility and scalability, aligning better with the modern needs of businesses. Key factors for a successful migration include strategic planning, comprehensive infrastructure assessment, selecting appropriate open- source solutions, and implementing pilot projects. Challenges such as technical difficulties and organizational resistance can be overcome with proactive change management strategies and robust training programs. Migrating PLM systems to open-source servers is a strategic move that can enhance a company's competitive advantage and accelerate digital transformation efforts. With careful planning and execution, businesses can reduce costs while boosting performance and reliability. Continuous improvement and staying up-to-date with technological advancements will be crucial for sustaining these benefits in the future.