Metrik uzayda tek değerli ve küme değerli F-büzülme dönüşümleri için bazı sabit nokta sonuçları
Some fixed point results for single-valued and multivalued F-contraction mappings in metric space
  1. Tez No: 841158
  2. Yazar: MOHAMMED HAZIM MOHAMMED YOUNES BASHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş ve kaynak özetleri için ayrılmıştır. İkinci bölüm Materyal ve Yöntem olup kendi içerisinde beş alt bölümden oluşmaktadır. Bu alt bölümlerde metrik uzaylar ile temel tanımlar, kavramlar ve teoremler verilir iken bazı topolojik kavramlara değinilmiştir. Ayrıca metrik uzayda verilen bazı tek değerli ve küme değerli sabit nokta teoremleri de ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise kendi içine iki alt bölümden oluşmaktadır. Bu alt bölümlerden ilkinde özel olarak sıralı metrik uzaylarda sıralı F-büzülme dönüşümü ve ikinci alt bölümünde ise özel olarak metrik uzaylarda α-geçişli ve τ-büzülme değeriyle küme değerli (α,F)-büzülme dönüşümü ile verilen sabit nokta teoremleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise problemlerimizden elde edilen sonuçlara ve bu sonuçlara ek literatüre katkı olarak ne yapılabileceği önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is dedicated to the introduction and literature review. The second chapter, titled 'Materials and Methods,' is subdivided into five sections. In these subsections, fundamental definitions, concepts, and theorems related to metric spaces are presented, along with discussions on certain topological concepts. Additionally, some single-valued and set-valued fixed point theorems in metric spaces are also addressed. The third chapter is divided into two subsections. The first subsection focuses on the sequential F-contraction mapping in ordered metric spaces, while the second subsection examines fixed point theorems for set-valued (α,F)-contraction mappings with α-admissible and τ-contraction values in metric spaces. The fourth chapter provides conclusions derived from our problems and suggests contributions to the literature based on these results.