Batı müziği teori ve uygulaması dersinde armonik küp materyali destekli öğretimin öğrencilerin erişi düzeylerine etkisi
The effect of harmonic cube material supported education on students' achievement levels in western music theory and application course
- Tez No: 841166
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP AYDINER UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, Batı müziği teori ve uygulaması dersinde armonik küp materyali destekli öğretimin öğrencilerin erişi düzeylerine etkisini sınamaktır. Bu amaç doğrultusunda Ankara Güzel Sanatlar Lisesi 9 ve 10. sınıf öğrencilerinin Batı müziği teori ve uygulaması dersinde 6 haftalık armonik küp materyali destekli bir öğretim programı hazırlanarak uygulanmıştır. Çalışmada ayrıca uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilerin derse ilişkin öğrenme yaklaşımları ölçülmüştür. Çalışmanın veri toplama araçları araştırmacı tarafından geliştirilen Batı Müziği Teori ve Uygulaması Başarı Testi ile Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'dur. Bunların yanı sıra Aydıner-Uygun (2018a; b) tarafından geliştirilen Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlara göre; deney grubundaki öğrencilerin Batı müziği teori ve uygulaması dersinde armonik küp materyali destekli öğretimin öğrencilerin erişi düzeylerine yüksek düzeyde olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Uygulama sonrası deney grubu öğrencilerinin öğretim sürecine ilişkin derin öğrenme yaklaşımı düzeylerinin anlamlı derecede yükseldiği bulunmuştur. Buna karşın kontrol grubu öğrencilerinin olumsuz şekilde öğretim sürecine ilişkin yüzeysel öğrenme yaklaşımı düzeylerinin anlamlı derecede yükseldiği bulunmuştur. Anahtar kelimeler: Batı müziği, teori, uygulama, armoni, aralık bilgisi, öğretim materyali.
Özet (Çeviri)
"The purpose of this study is to test the effect of teaching supported by harmonic cube material on the achievement levels of students in Western music theory and practice courses. For this purpose, a six week teaching program supp orted by harmonic cube material was prepared and applied for 9th and 10th grade students of Ankara Fine Arts High School. In addition, the study measured students' learning approaches related to the course before and after the application. The data collection tools of the study are the Western Music Theory and Practice Achievement Test developed by the researcher and the Semi-Structured Interview Form. In addition, the Learning Approaches Scale developed by Aydıner-Uygun (2018a; b) was used. According to the results; it has been determined that the teaching supported by harmonic cube material in Western music theory and practice courses has high positive effects on the achievement levels of students in the experimental group. It was found that the deep learning approach levels of the students in the experimental group related to the teaching process increased significantly after the application. In contrast, it was found that the superficial learning approach levels of the students in the control group related to the teaching process increased significantly in a negative way. Key words: Western music, theory, practice, harmony, interval knowledge, teaching material.