Güzel sanatlar lisesi müzik bölümlerinde yürütülen batı müziği teorisi eğitiminin müzik öğretmenliği yetenek sınavlarına yönelik uygunluğunun incelenmesi
An examination of the suitability of western music theory education conducted in the music departments of fine arts high school for music teacher aptitude exams
  1. Tez No: 991925
  2. Yazar: OKAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Eğitim ve Öğretim, Music, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümü dersleri arasında yer alan Batı Müziği Teori ve Uygulaması dersinde kullanılan kitapların ve ders müfredatının incelenmesi suretiyle kullanılan kaynakların öğrencilerin üniversiteye giriş müzik öğretmenliği bölümü yetenek sınavlarındaki başarısına yönelik uygunluğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu hedefler doğrultusunda çalışma nitel bir araştırma olarak işlenmiştir. Öncelikle Batı Müziği Teori ve Uygulaması dersine ve üniversitelerin yetenek sınavlarına ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapmakta olan bu dersin öğretmenleri ile görüşmeler yapılarak, derste kullanılan kaynaklar belirlenmiş ve dokuman/içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'de eğitim veren yedi bölgeden rastgele seçilmiş Güzel Sanatlar Liseleri Batı Müziği Teori ve Uygulaması dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu kapsamda 13 öğretmene (Amasya Güzel Sanatlar Lisesi, Samsun Güzel Sanatlar Lisesi, İzmir Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi, Mersin Güzel Sanatlar Lisesi, Çanakkale Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi, Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi, Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi, Erzurum Raci Alkır Güzel Sanatlar Lisesi, Kars Gülahmet Aytemiz Güzel Sanatlar Lisesi, Ankara Güzel Sanatlar Lisesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi, Nevşehir Şehit Demet Sezen Güzel Sanatlar Lisesi) ulaşılarak araştırma yürütülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda; katılımcıların hepsinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiş Batı Müziği Teori ve Uygulaması Ders Kitabını (9-10-11-12) temel kaynak olarak kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Belirtilen kitap dışında on iki katılımcının (%92,3) Muammer Sun Solfej 1 ders kitabını, sekiz katılımcının (%61,5) Vicdan Tabakoğlu Bona ve Müzik Teorisi Notları kitabını, dokuz katılımcının (%69,2) Lavignac 1A kitabını, dört katılımcının (%30,7) ise Lavignac 2A kitabını yardımcı kaynak olarak kullandığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak belirlenmiş olan Batı Müziği Teori ve Uygulaması ders kitapları, öğrencilerin müzikal gelişimlerine etkisi, içeriğindeki örneklendirmeler ve üniversitelere giriş yetenek sınavlarıyla olan uygunluğu açısından incelendiğinde; sistematik olarak içerik yönünden eksik, kapsam ve örneklendirmelerin yetersiz olduğu, Muammer Sun Solfej 1 kitabının ise öğrencilerin hem müzikal gelişimleri hem de üniversitelere girişte uygulanan müzik yetenek sınavlarına sistematik olarak beklenen içerikte olduğu dersin öğretmenleri tarafından belirtilmiştir. Ayrıca ders müfredatının, öğrencilerin üniversitelerin müzik öğretmenliği yetenek sınavlarındaki başarılarıyla olan ilişkisi konusunda öğretmenler, haftalık ders saatinin 4 saatten 2 saate düşürülmesinin en büyük problem olduğunu ve konuların yeterli derinlikte işlenemediğini belirtmiştir. Bu durumun, öğrencilerin mezun olduktan sonraki yükseköğretim kurumları yetenek sınavlarındaki başarılarını olumsuz yönde etkilediği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the textbooks and curriculum used in the Western Music Theory and Practice course, a course in the Music Department of Fine Arts High Schools, and to determine the suitability of the resources used for students' success in university entrance music aptitude tests. In line with these objectives, the study was conducted as qualitative research. First, a literature review was conducted regarding the Western Music Theory and Practice course and university aptitude tests. In the study, interviews were conducted with teachers of this course at Fine Arts High Schools using a semi-structured interview form, and the resources used in the course were identified and document/content analysis was conducted. The sample group for the study consisted of teachers of the Western Music Theory and Practice course at Fine Arts High Schools, randomly selected from seven regions in Turkey. In this context, a research was conducted by reaching out to 13 teachers (Amasya Fine Arts High School, Samsun Fine Arts High School, İzmir Işılay Saygın Fine Arts High School, Mersin Fine Arts High School, Çanakkale Akçansa Fine Arts High School, Gaziantep Chamber of Commerce Fine Arts High School, Diyarbakır Fine Arts High School, Erzurum Raci Alkır Fine Arts High School, Kars Gülahmet Aytemiz Fine Arts High School, Ankara Fine Arts High School, Mimar Sinan Fine Arts High School, Nevşehir Şehit Demet Sezen Fine Arts High School). In line with the obtained data, it was concluded that all of the participants used the BMTU Textbook (9-10-11-12) determined by the Ministry of National Education. It was determined that twelve participants (92.3%) used the Muammer Sun Solfege 1 textbook, eight participants (61.5%) used the Vicdan Tabakoğlu Bona and Music Theory Notes book, nine participants (69.2%) used the Lavignac 1A book, and four participants (30.7%) used the Lavignac 2A book as a supplementary resource. As a result of the research, when the BMTU textbooks, designated by the Ministry of National Education as textbooks, were examined in terms of their impact on students' musical development, their examples in their content, and their suitability for university entrance talent exams, the teachers of the course stated that they were systematically deficient in content and insufficient in scope and examples. While the Muammer Sun Solfege 1 textbook was systematically accurate in terms of both students' musical development and their suitability for university entrance music talent exams, its examples were sufficient and appropriate to the students' vocal ranges, and it was suitable for the students' vocal ranges. Furthermore, regarding the relationship between the course curriculum and students' success on university music talent exams, teachers stated that the reduction of weekly class hours from four to two hours was the biggest problem, as it failed to cover the topics in sufficient depth. The course instructors emphasized that this situation negatively impacted students' success on higher education talent exams after graduation.