EtnoSTEM etkinliklerinin okul öncesi öğrencilerinin bilişsel alan gelişimlerine, problem çözme ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of EtnoSTEM activities on preschool students' cognitive field development, problem solving and scientific process skills
  1. Tez No: 841165
  2. Yazar: ŞİRİN KALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı, EtnoSTEM etkinlikleri çerçevesinde okul öncesi öğrencilerine yönelik bütünleştirilmiş etkinliklerin, öğrencilerin bilişsel alan gelişimlerine, problem çözme ve bilimsel süreç becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma karma desenli olarak yürütülmüş olup nicel boyutu ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel bir yöntemle gerçekleştirilmiş, nitel boyutunda ise fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Niğde ilindeki bir ilkokulun anasınıfında eğitim alan 38 okul öncesi öğrencisiyle yapılmıştır. Altı hafta süresince, deney grubuna EtnoSTEM öğretim stratejisine uygun altı etkinlik uygulanırken kontrol grubuna mevcut öğretim programı çerçevesinde etkinlikler uygulanmıştır. Nicel veriler Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ), Bilimsel Süreç Beceri Testi (BSBT) ve Millî Eğitim Bakanlığı 2013 Okul Öncesi Programı kullanılarak hazırlanan Bilişsel Alan Gelişim Formu (BAGF) ile toplanmış ve veriler SPSS programı analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda öğrenci ve öğretmen görüşleri, fenomenoloji desenine uygun olarak incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda EtnoSTEM etkinliklerinin öğrencilerin bilişsel alan gelişimine ve bilimsel süreç becerilerine olumlu yönde etki ettiği, ancak problem çözme becerilerinde anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya koyulmuştur. Öğretmenler ve öğrenciler; etkinliklerin öğrenmeye olan ilgiyi artırdığını, kültürel farkındalık kazandırdığını ve öğrencilerin gelişim alanlarına olumlu katkı sağladığını belirtmişlerdir. Gelecekte gerçekleştirilecek araştırmalar için farklı yöntemlerle ve farklı yaş grupları ile çalışılması önerilebilir. Gerçekleştirilecek farklı araştırmalarda kız-erkek, sosyoekonomik düzey, kardeş sayısı gibi farklı değişkenlerin etkileri araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the impact of integrated activities for preschool students within the framework of EtnoSTEM activities on students' cognitive field development, problem-solving and scientific process skills. The research was carried out using a semi-experimental method with a quantitative dimension of pre-test-final test experiment and control group, while the qualitative dimension used a phenomenological pattern. The study was conducted with 38 preschool students studying at a primary school in Niğde province in the educational year 2022-2023. During the six-week period, six activities were implemented to the experimental group in accordance with the EtnoSTEM teaching strategy, while activities to the control group in the framework of the current curriculum. The data were collected using the Problem Solving Skills Scale the Scientific Process Skills Test and the Cognitive Field Development Form, prepared using the 2013 Pre-School Program of the Ministry of Education, and the data were analyzed using the SPSS program. Students and teachers' opinions on the qualitative dimension of the study were examined in accordance with the phenomenology pattern. The study revealed that EtnoSTEM activities have a positive impact on students' cognitive field development and scientific process skills, but there is no significant difference in their problem-solving skills. Teachers and students noted that the activities raise interest in learning, raise cultural awareness, and make a positive contribution to students' areas of development. For future research, different methods and different age groups may be suggested. Different studies will be conducted to investigate the effects of different variables such as male-female, socio-economic level, brotherhood.