Multipar gebelerde sistemik inflamatuar yanıt indeksi'nin doğum indüksiyon başarısını öngörmede rolü
Role of the systemic inflammatory response index in predicting the success of labor induction in multiparous pregnant women
  1. Tez No: 841197
  2. Yazar: ÜNAL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı doğum indüksiyonu uygulanan multipar gebelerde, indüksiyon başarısını öngörmede sistemik inflamatuar yanıt indeksinin rolünün araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem T.C. S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2020 tarihleriarasında yapılan retrospektif tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya doğum için indüksiyon başlanan 37 hafta ve üzerindeki multipar gebeler dahil edilmiş, ilerlemeyen eylem nedeni ile sezaryen olan gebeler çalışma grubunu (n=301), indüksiyon başlanmış normal vajinal doğum yapmış multipar gebeler arasından rastgele seçilen gebeler de kontrol grubunu (n=301) oluşturmuştur. Hastaların bilgilerine elektronik veri tabanından ulaşılmış, doğum öncesinde alınan hemogramdan SIRI (nötrofil x monosit/ lenfosit) değerleri hesaplanmış ve grupların sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to investigate the role of the systemic inflammatory response index in predicting the success of labor induction in multiparous pregnant women undergoing induction. Materials and Methods This is a retrospective descriptive cross-sectional study conducted at T.C. S.B.Ü. Dr. Sami Ulus Maternity, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Women's Diseases and Obstetrics Clinic, between January 1, 2018, and December 31, 2020. The study included multiparous pregnant women at 37 weeks and beyond who underwent induction for labor. The study group consisted of 301 patients who underwent cesarean section due to failure to progress in labor, while the control group included 301 randomly selected multiparous women who underwent induced normal vaginal delivery. Patient information was obtained from the electronic database, and the Systemic Inflammatory Response Index (SIRI) values were calculated from pre-delivery complete blood count. The results of the groups were compared.