Dijital oyunların günümüz dizi sektöründe kullanımı: The Last of Us örneği
The use of digital games in today's Tv show sector: The Last of Us example
  1. Tez No: 841255
  2. Yazar: SELÇUK BUĞRA GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzün en popüler medyumu olarak gösterebileceğimiz dijital oyunlar giderek artan bir önem ve etkiye sahiptir. Öyle ki son dönemde artık hikâye anlatımında dizi ve filmler ile yarışacak seviyeye gelmiş, hatta temelde oyun hikayesi şeklinde tasarlanan senaryolar birer dizi veya film olarak uyarlanarak sunulmaya başlamıştır. Sinematografik anlatım öğelerini içinde barındıran oyunlardan uyarlanan ve sinematografik örnek olması nedeniyle bu tez çalışmasında 2013 yapımı“The Last of Us ”oyunu ile temel olarak oyunda kullanılan hikâye akışı üzerine kurgulanmış olan 2023 yapımı“The Last of Us”dizisi içerik analizi yöntemiyle ele alınmış̧, dijital oyun kültürünün varlığı ve oyun medyumundaki sinematografik anlatımın günümüz televizyon dizilerinde artan önemine dair bir fikir vermesi amaçlanmıştır. Bu araştırmayı yaparken öncelikle oyun kavramı ve kavramın tarihçesi incelenmiştir. Sonrasında dijital oyun medyumu ve bu medyum içerisinde kullanılan anlatı elementleri irdelenmiştir. Oyunlar üzerine iki temel yaklaşım olan ludoloji ve narratolojiden bahsedilmiş, devamında altı kademeli oyun anlatı kategorizasyonu hakkında bilgi verilip oyunumuzun anlatı yapısı irdelenmiştir. Sinematografik ve dramatik anlatımın elementlerine değinilmiş, sonrasında“The Last of Us”yapımının oyun ve dizi medyumlarındaki anlatı yapıları, dizi medyumunun bölümleri üzerinden incelenerek iki medyum arasında bir karşılaştırmalı değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Digital games, which can be seen as the most popular medium of today, have an increasing importance and impact. So much so that recently, it has come to a level that can compete with series and movies in storytelling, and even scenarios that are basically designed as a game story have started to be adapted as a series or a movie. Since it is a cinematic example adapted from games that contain cinematic narrative elements, in this thesis, the 2013 production The Last of Us and the 2023 production The Last of Us series, which is basically built on the story flow used in the game, are discussed with the content analysis method, the existence of digital game culture and the game play. It is aimed to give an idea about the increasing importance of cinematic narration in today's television series. While doing this research, first of all, the concept of game and its history were examined. Afterwards, the digital game medium and the narrative elements used in this medium were examined. Ludology and narratology, which are two basic approaches to games, were mentioned, and then, information was given about the six-stage game narrative categorization and the narrative structure of our game was examined. Elements of cinematographic and dramatic narration were mentioned, then a comparative evaluation was made between the two mediums by examining the narrative structures in the game and serial mediums of the Last of Us production.