Yoğun bakım ünitelerinde takip edilenhastaların rektal sürüntü örneklerindekarbapenemaz üreten gram negatif bakterilerintaranması
Detecting carbapenemaseproducing gram negative bacteria in rectal swabs ofpatients followed up in intensive care units
- Tez No: 841256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP GENÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Son yıllarda karbapenem dirençli enterik gram negatif basillerin yoğun bakım ünitelerinde önemli bir patojen olarak ortaya çıkışı ve yol açtıkları morbidite ve mortalite artışı dikkat çekicidir. Hastalarda öncelikle kolonizasyonun oluştuğu düşünülerek Yoğun Bakım Ünite (YBÜ)'lerimizde takip ettiğimiz hastaların rektal sürüntü örneklerinde karbapenemaz üreten Enterobacteriaceae varlığını araştırmak ve varsa insidansını belirlemek amacıyla bu prospektik sürveyans çalışması gerçekleştirildi. Hastanemiz YBÜ'lerine 1 Şubat - 15 Mayıs 2014 tarihleri arasında yatışı yapılan yetişkin hastalar çalışmaya alınarak yatışlarının ilk 48 saati içersinde ve yatış süresince haftalık olarak rektal sürüntü örneği alındı. Rektal sürüntü örnekleri chromID CARBA (bioMérieux) kromojenik agar plağına ekildi. Ertesi gün üreme saptanan plaklardaki koloniler renklerine göre adlandırıldı. Aynı zamanda vitek 2 otomatize sistemle identifikasyon yapıldı ve karbapenemlerin MİK değerleri belirlendi. Çalışma süresi içersinde 104 hasta çalışmaya alındı ve 204 sürüntü örneği değerlendirildi. Hastaların sadece ikisinde (%1.9) ilk alınan rektal sürüntü örneğinde olmak üzere 6 (%5.8)'sında karbapenemaz üreten Enterobacteriaceae tespit edildi. İzolatların 5 (%83.3)'i Klebsiella pneumoniae, biri (%16.7) E.coli idi. Bu 6 hastanın takipleri sırasında ikisinin idrar kültüründe karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae üredi. Sonuç olarak; YBÜ'lerimizde izlediğimiz hastaların %2'sinde başlangıçtaki rektal sürüntü örneklerinde KPC üreten Enterobacteriaceae tespit edilmesi yakın gelecekte bizi bekleyen önemli bir soruna işaret etmektedir. YBÜ gibi riskli birimlerde rektal kolonizasyonun araştırılması erken enfeksiyon kontrolünü ve empirik tedavilerin doğru yönlendirilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, carbapenem resistant enteric gram negative bacilli in intensive care units and its'emergence as an important pathogen causing morbiditiy and mortality is remarkably increasing. Considering that colonisation occurs primarily in Intensive Care Unit patients followed up in our intensive care units, we decided to performe a prospective survelliance study to investigate carbapenemase producing Enterobacteriaceae in rectal swabs samples. The patients were enrolled on admission to Intensive Care Units from 1st of February to 15th of May 2014 . The rectal swabs were taken with in the first 48 hours and then weekly during hospitalization. Rectal swab samples were plated on chromID CARBA (bioMérieux) chromogenic agar plates. The next day detected colonies were named according to their colors. At the same time VITEK2 automated system identification was performed and MIC values for carbapenems were determinedby E-test method. Between the study period, 204 samples from 104 patients were evaluated. Only 2 of the patients (%1.9) had initial rectal swab samples positive for carbapenemase producing Enterobacteriaceae. Over all, during hospitalization period 6 patient (%5.8) was screened as carbapenem resistant Enterobacteriaceae. One of the isolates(%16.7) was identified as E.coli, the others were Klebsiella pneumoniae (%83.3). Urine cultures of 2 patients were also detected as carbapenemase producing Enterobacteriaceae. As a result %2 of patients followed up in our Intensive Care Units had carbapenemase producing Enterobacteriaceae in rectal swab cultures on admission. This suggests a significant problem in near future for us. Screening risky units like Intensive Care Units with rectal swabs for colonization will provide us early infection control and appropriate empiric therapies