Predicting tennis match outcome: A machine learning approach using the SRP-CRİSP-DM framework
Tenis maç sonucu tahminleme: SRP-CRİSP-DM çerçevesini kullanan bir makine öğrenmesi yaklaşımı
  1. Tez No: 841270
  2. Yazar: TOYAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Yönetim Bilişim Sistemleri, Sports, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Makine öğrenimi yöntemleri tenis maçı sonuçlarının tahmin edilmesinde etkilidir. Ancak, veri kümelerinin, modellerin, özellik kümelerinin veya hiper parametrelerin seçimine ilişkin kararlar, bu yöntemlerin ampirik doğaları nedeniyle sonuçları önemli ölçüde etkilemektedir. Bu tez çalışmasında, bu belirsizliği gidermek için deneysel SRP-CRISP-DM çerçevesi kullanılmıştır. Bu yaklaşım, sonuçların çeşitli veri kümeleri ve spor türleri genelinde hem tekrarlanabilir hem de tekrarlanabilir olmasını sağlar. Çalışmamız, 2009 ile 2022 yılları arasındaki 14 yıllık tek erkekler tenis maçı verilerini kapsamaktadır. 2021 ve 2022 yıllarına ait veriler, test seti olarak ayrılmıştır. Üç makine öğrenimi modeli ve iki özellik seçme yönteminin yanı sıra altı gelişmiş özellik çıkarımı tekniği uygulanmıştır. Hiper parametre kestirimiyle birlikte 10 katlı zamana dayalı çapraz doğrulama yaklaşımı benimsenmiştir. Aşırı Gradyan Artırma modeli, eğitim ve ayarlamalardan sonra en etkili model olarak ortaya çıkmış olup test setinde 0,1913 ile en düşük Brier skoruna ve %70,5 doğruluğa ulaşmıştır. Bahis şirketlerinin bahis oranlarının ima ettiği ortalama kazanma oranlarının en yüksek tahmin gücüne sahip özellik olduğu belirlenmiştir ve bu özellik maç sonuçlarının tahmin edilmesinde önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Machine learning methods have demonstrated effectiveness in forecasting tennis match results. However, due to their empirical nature, decisions regarding the choice of specific datasets, models, feature sets, or hyperparameters significantly impact outcomes. In this thesis, we employed the Sports Result Prediction Cross-Industry Standard Process for Data Mining experimental framework to address this uncertainty. This approach ensures that results are both replicable and reproducible across diverse datasets and sports types. Our study encompasses 14 years of men's singles tennis match data, from 2009 to 2022, with data from 2021 and 2022 designated as the hold-out test set. We applied six advanced feature extraction techniques, alongside three machine learning models and two feature selection methods. A 10-fold time-based cross-validation approach, coupled with hyperparameter tuning, was adopted. The Extreme Gradient Boosting model, after training and tuning, emerged as the most effective, achieving the lowest Brier score of 0.1913 and an accuracy of 70.5% on the test set. The feature with the highest predictive power was identified as the average win ratios implied by the betting odds of the bookmakers, which played a pivotal role in forecasting match outcomes.