Sanat akımlarının moda tasarım eğitimi veren kurumların ders programlarına yansımalarına ilişkin öğrenci görüşleri
Student opinions about the reflection of art education movement to the course programmes of the institutions giving fashion design education
- Tez No: 234393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Giyim Endüstrisi, Education and Training, Clothing Industry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın genel amacı Çağdaş Sanat Akımlarından Minimalizm,Sürrealizmin, Op Artın, Pop Art Ve Fütürizmin Modaya etkileri eğitimdekiuygulamaları incelemek, örnek olacak sürrealist TABLO IIIe tasarımları yorumlamak,ön lisans öğrencilerinin üretecekleri tasarımları analiz edip sonuçları çıkarmaktır.Bu araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanacak gözlem formlarıyoluyla toplanmıştır. Bunun için önce literatür ve benzer konularda yapılmış tezlerincelenmiştir. Daha sonra anket taslağı geliştirilmiştir. Bu anket üç uzman görüşü iletekrar düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler doğrultusunda son şekli verilen anketaraştırmacı tarafından Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokuluöğrencilerine bizzat uygulanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek yorumlaryapılmıştır.Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu'nda Deri Konfeksiyonbölümünden giysi tasarımı dersi alan öğrencilerden ve çağdaş moda akımları vestilistlik uygulamalı dersi alan tekstil bölümü öğrencilerden random yolu ile seçilmişkişilerin görüşleri alınmıştır. Öğrenciler tasarımlara başlamadan önce tekstil bölümüöğrencileri ve deri konfeksiyon bölümü öğrencilerine sanat ve moda ile ilgili geneltarih bilgisi verilmiş ve ardından moda ve sanat akımları anlatılmıştır. Sanatakımlarından seçilmiş olan minimaliz, pop art, op art, sürrealizm, fütürizm anlatılmışve örnek resimler gösteriler moda ile etkileşimlerinden bahsedilmiş ve her akımınmodacılarından bahsedilmiş tasarımlara yansımaları sunulmuştur.Daha sonra öğrencilere sanat akımlarının moda tasarım ders programlarınayansımalarına ilişkin anket uygulanmış ve öğrencilerin görüşleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study is to examine the effects of Minimalism, Surrealism,Op Art, Pop Art and Futurism of the Fashion, their implementation on the education, tointerpret the model surrealist paintings and designs, to analyze the designs produced byundergraduate students and to make conclusions on them.The data on this study have been collected by means of the observation forms to beprepared by the researcher. To do that, it he thesis on literature and similar subjects have beenexamined. Later, the draft observation form has been developed. This draft has beenimplemented on a group of experts and implementers, and their views have been evaluated.The forms which have been concluded under the light of the related views have beenimplemented on the students of Celal Bayar University, Vocational School of Salihli by theresearcher. The data gathered have been evaluated and interpreted.30 students from the Ready-to-Wear Leather Department of Celal Bayar UniversityVocational School of Salihli who have taken cloth design classes and 30 students from thetextile department of the same university who have taken contemporary fashion movementsclasses and practical designership have been selected. The selected students have beenprovided with general knowledge on art and fashion and then fashion and art movements havebeen taught. Minimalism, pop art, op art, surrealism and futurism, the selected art movementshave been explained and sample images have been shown to touch upon their interaction withthe fashion. Designers that belong to each of the selected movements have been explained andreflections on the designs have been demonstrated. The subjects have been determined inaccordance with the explanations and images demonstrated and the students have been askedto design their products considering the art movements. According to the data from theobservation forms, it has been observed that most of the students? designs had been affectedby surrealism and futurism.It has also been observed that the students have been confident as they have beencompletely free.