Tetrasiklik strychnos alkaloitlerinin sentezi üzerine çalışmalar
Studies on the syntnesis of tetracyclic strychnos alkaloids
  1. Tez No: 84133
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAY GÜROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
IV ÖZET Hekzahidro-l,5-metanoazokino [4,3-b] indol (1) yapısı tetrasiklik yapıdaki strychnos alkaloitleri (Uleine (18) ve Dasycarpidone (19)) ve pentasiklik yapıdaki strychnos alkaloitlerinin (Tubifolin (20) ve Tubifolidin (21)) temelini oluşturmaktadır. Çalışmamız hekzahidro-l,5-metanoazokino [4,3-b] indol (1) yapı sisteminin sentezi üzerine çalışmaları içermektedir (Şema 1, 2, 3, 4, 5). Bu çalışmalarda çeşitli siklohekzanon türevlerinden yola çıkarak trisiklik yapıdaki tetrahidrokarbazol türevleri sentezlendi ve bu türevlerden bir dizi ardışık reaksiyonlar sonucunda D halkasının oluşturulmasıyla tetrasiklik yapı sentezlenmeye çalışıldı. Tetrasiklik yapının oluşturulması son basamakta C4-C5 ve C1-N2 bağ oluşumu reaksiyonlarıyla düşünüldü (Şema 1-5). Yapılan çalışmalarda bir çok yeni bileşiğin sentezi gerçekleştirildiği gibi şema 4 de verilen sentez planı doğrultusunda tetrasiklik yapının (22) sentezi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. (Tetrahidrokarbazol yapısı)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hexahydro-l,5-methanoazocino [4,3-b] indole (1) sceleton which is in tetracyclic structure is the core structure for the tetracyclic strychnos type alkaloids such as Uleine (18), Dasycarpidone (19) and pentacyclic strychnos type alkaloids such as Tubifolin (20), Tubifolidine (21). The synthesis of hexahydro-l,5-methanoazocino [4,3-b] indole (1) was experimented in the study (Scheme 1, 2, 3, 4, 5). Firsts tetrahydrocarbazole derivatives which are in tricyclic structure were synthesized and were attemted to synthesize tetracyclic structure from these derivatives by sequence of reactions. It was thought that the formation of tetracylic structure could be possible by forming C4-C5 and C1-N2 bondformation in the last step of the synthetic plans given in schemes 1-5. It was pleasure for us to say that we have accomplished the full synthesis of tetracyclic structure (22) in scheme 4. (Tetrahydrocarbazole structure)