COVID-19 hastalarının ilk başvuruda alınan kan tahlillerinde mortaliteyi öngören biyobelirteçler
Biomarkers predicting mortality in first admission blood tests of COVID-19 patients
- Tez No: 841341
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
COVID-19 gibi ölümcül bir pandemide kesin ve net bir tedavi henüz yoktur. Uluslarası sağlık kuruluşları tarafından önerilen tedavi protokolleri sürekli güncelleniyor ve bütün hastalıklarda olduğu gibi hastalığın şiddetine ve prognozuna göre değişiyor. Burada önemli olan prognozu doğru tahmin etmek ve özellikle semptomları az bile olsa mortalite riski olan hastalar için gerekli tedaviye erken dönemde başlamaktır. Mortalite riskini öngörecek biyobelirteçleri tanımlamak amacıyla, 2020-2022 yıllarında hastanemize başvuran ve yapılan RT-PCR sonucunda COVID-19 tanısı konulan hastalarımız, hastaneye yatarak tedavi gören hastalar (yoğun bakımda ya da serviste) ile hastanemizde COVID-19 nedeniyle vefat eden hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Bu hastaların yaş ve cinsiyet bilgileri ile ilk başvuruda alınan kan tahlillerindeki Troponin I, ferritin, High Sensitive C-Reaktive Protein (HSCRP), D-Dimer, Laktat Dehidrogenaz (LDH), nötrofil (NEU), lenfosit (LYM), trombosit (platelet-PLT), nötrofil/lenfosit oranı (NLO), trombosit/lenfosit oranı (TLO) değerlerine bakıldı. Verileri Mann-Whitney U Testi ve Lojistik Regresyon analizi ile değerlendirdik. Lojistik regresyon analizini yaş ve cinsiyet verilerini çıkartarak ikinci kez yaptık. Ulaştığımız sonuçlara göre, Troponin-I, HSCRP, LDH düzeylerindeki 1'er birimlik artış ve PLT düzeyinde 1 birimlik azalma, mortalite olasılığını sırasıyla; 1,078 kat, 1,020 kat, 1,003 kat ve 0,009 kat arttırmaktadır. Diğer bir deyişle Troponin-I düzeyi 1 birim yüksek olan hastaların vefat etme olasılığı %7,8 daha fazladır. Bu değer; HSCRP artışı için %2, LDH artışı için %0,3, PLT azalması (trombositopeni) için %0,9 daha fazladır. Ayrıca ileri yaş da (>65 yaş) mortalite olasılığını 7,991 kat arttırmıştır. Sonuç olarak; Troponin-I, HSCRP, LDH düzeylerindeki artışın ve trombositopeninin mortalite riski açısından prognostik öneme sahip olduğunu, klinisyenlerin bu değerlerden erken tedavi için faydalanabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In a deadly pandemic like COVID-19, there is no definitive and clear treatment yet. The treatment protocols recommended by international health organizations are constantly updated and, as in all diseases, vary according to the severity and prognosis of the disease. The important thing here is to accurately predict the prognosis and start the necessary treatment early, especially for patients with mortality risk, even if they have few symptoms. In order to identify biomarkers to predict the risk of mortality, patients admitted to our hospital in 2020-2022 and diagnosed with COVID-19 as a result of RT-PCR were divided into two groups as inpatients (in intensive care or in the ward) and patients who died in our hospital due to COVID-19. The data of age and gender and Troponin I, ferritin, High Sensitive C-Reactivated Protein (HSCRP), D-Dimer, LDH, neutrophil, lymphocyte, platelet, neutrophil/lymphocyte ratio (NLO), platelet/lymphocyte ratio (TLO) values in blood tests taken at the first admission were analyzed. We evaluated the data with Mann-Whitney U Test and Logistic Regression analysis. We performed the logistic regression analysis a second time by excluding age and gender data. According to our results, a 1-unit increase in Troponin-I, HSCRP, LDH levels and a 1-unit decrease in PLT levels increase the probability of mortality by 1.078 times, 1.020 times, 1.003 times and 0.009 times, respectively. In other words, patients with 1 unit higher Troponin-I level are 7.8% more likely to die. This value is 2% higher for increased HSCRP, 0.3% higher for increased LDH and 0.9% higher for decreased PLT (thrombocytopenia). In addition, advanced age (>65 years) increased the mortality probability 7.991 times. In conclusion, we think that increased troponin-I, HSCRP, LDH levels and thrombocytopenia have prognostic significance in terms of mortality risk and clinicians can utilize these values for early treatment.