Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin hipotetik düşünerek değişkenleri belirleme ve kontrol etme becerilerini ölçmek için test geliştirme çalışması
Test development study to measure the skills of secondary school 8th grade students in determining and controlling variables thinking hypothetically
  1. Tez No: 841340
  2. Yazar: TUBA KAMANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günlük hayatta pek çok sorunla karşılaşırız ve sorunlara çeşitli çözümler üretmeye çalışırız. Ancak bazen sorunun kaynağını ve değişkenlerini belirlemekte, çözüm bulmakta zorlanıyoruz. Bu nedenle çocukların muhakeme becerilerinin gelişimini desteklememiz gerekiyor. Piaget'nin bilişsel gelişim kuramına göre, hipotezler oluşturup test etmek, elde edilen bilgileri değerlendirerek bir sonuca varmak ve bu verileri başka durumlarda kullanabilmek soyut işlemsel dönemdeki bireylerden beklenen davranışlardır. Öğrencilerin sahip olduğu bazı becerileri ölçmek ve değerlendirmek için güvenilir ve geçerli testlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada 8. Sınıf öğrencilerinin hipotetik düşünerek değişkenleri belirleme ve kontrol etme becerini ölçmek için geçerli ve güvenilir bir test geliştirilmiştir. Araştırmada 25 soruluk testin geçerlilik ve güvenirlik analizleri için 2022-2023 eğitim- öğretim yılında Ankara Gölbaşı ilçesinde öğrenim görmekte olan 772 8. Sınıf öğrencisinin verilerinden yararlanılmıştır. Uygulamalardan elde edilen bulgulara göre madde güçlük indeksleri orta, madde ayırt edicilik indeksleri çok iyi olarak belirlenmiştir. Elde edilen yapı geçerliği verileri iki faktörlü yapıyı doğrulamıştır. Faktör analizinden sonra 23 maddeye düşürülen nihai teste ait KR-20 iç tutarlılık katsayısı 0,87 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen geçerlik ve güvenirlik verileri Hipotetik Düşünerek Değişkenleri Belirleme ve Kontrol Etme Testi 'nin değerlendirme ve araştırma amacı ile kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin test puanları ile aile eğitim düzeyleri ve laboratuvar kullanma sıklıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Öğrencilerin laboratuvar kullanma sıklıkları ve aile eğitim düzeyleri ile test puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We encounter many problems in our daily life and we try to produce various solutions to problems. However, sometimes we have difficulty in identifying the source and variables of the problem and finding a solution. There fore, we need to support the development, forming and testing hypotheses, reaching a conclusion by evaluating the information obtained, and being able to use these data in other situations are expected behaviors from individuals in the abstract operationel period. Reliable and valid tests are needed to measure and evaluate some of the skills that students have. In this study, a valid and reliable test was developed to measure the ability of 8th grade students to determine and control variables by thinking hypothetically. In the research, daha of 772 8th grade students studying in Ankara Gölbaşı district in the 2022-2023 academic year were used fort he validity and reliability analyzes of the 25 question test. According to the findings obtained from the pilot applications, item difficulty indexes were determined as maderate and and item discrimination indexes were determined as very good. Construct validity data obtained corfirmed the two factor structure. The KR-20 internal consistency coefficient of the final test, which was reduced tı 23 items after factor analysis, was calculated as 0,87. The validity and reliability data obtained show that the Test of Identifying and Controlling Variables by Thinking Hypothetically can be used for evaluation and research purposes. In addition, the relationship between students' test scores, family education levels and frequency of laboratory use was examined. A significant difference was detected between students' frequency of laboratory use and their family education levels and test scores.