Yaş tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu tedavisinde gerçek yaşam verisi ve maliyet hesabı
Real life data and medical treatment costs in the treatment ofneovaskular age-related macula degeneration
  1. Tez No: 841366
  2. Yazar: BETÜL AKBULUT YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Tedavi naif yaş tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) hastalarında intravitreal ranibizumab ve aflibersept enjeksiyon tedavisi ile kliniğimizin 3 yıllık gerçek yaşam verileri ve maliyet hesabının sunulması amaçlandı. Yöntem: En az 3 yıl takipli yaş tip YBMD hastalarının verileri retrospektif olarak tarandı. Ranibizumab uygulananlar Grup 1, aflibersept uygulananlar Grup 2 ve ranibizimab tedavisine dirençli olup aflibersept tedavisine geçilen 'switch' hastaları Grup 3 olarak değerlendirildi. Hastaların Snellen eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), santral maküla kalınlığı (SMK), vizit sayısı, enjeksiyon sayısı ve direk maliyet giderleri, yıllar ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda 289 hastanın 369 gözü değerlendirildi (Grup 1, 140 hastanın 178 gözü; Grup 2, 105 hastanın 137 gözü; Grup 3, 44 hastanın 54 gözü). Grupların yaş, cinsiyet, YBMD tipi, bazal EİDGK ve SMK değerleri arasında fark yoktu (p>0.05). Her 3 tedavi grubunda, 1. yılda EİDGK'de anlamlı artış ve diğer yıllarda görmede azalma tespit edildi. Grupların 1., 2. ve 3. yıl EİDGK kazanımlarında fark saptanmadı (p>0.05; sırasıyla +0.1, -0.3, -0.5 sıra). Tüm tedavi gruplarında benzer olarak, SMK'deki en fazla azalma 3. ayda gözlendi ve SMK azalması 3 yıl boyunca korundu. Tüm yıllarda Grup 1 ve 2'de enjeksiyon ve vizit sayıları benzer iken, Grup 3'te anlamlı olarak daha fazla saptandı; bu durum Grup 3'e ilave görsel kazanç sağlamadı (3. yılda enjeksiyon sayıları; sırasıyla 6, 6.6, 10.2). Maliyet-etkinlik analizinde Grup 1'de daha az maliyet ile daha etkili sonuçlar saptandı. Sonuçlar: Yaş tip YBMD tedavisinde ranibizumab ve aflibersept benzer etkinlik ve güvenirlilikte bulundu. Gerçek yaşam verilerinde enjeksiyon sayılarının düşmesi ile görme kazancında sınırlı artışlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study present 3-year real-life data and medical treatment cost of our clinic with intravitreal ranibizumab and aflibercept injection therapy in treatment-naive neovascular age-related macular degeneration (AMD) patients. Method: Data of neovascular AMD patients who least 3 years follow-up were retrospectively reviewed. Ranibizumab treatment patients were Group 1, aflibercept treatment patients were Group 2, and the 'switch' patients who resistant to ranibizumab treatment and switched to aflibercept treatment were Group 3. The patients were compared best corrected visual acuity (BCVA) with the Snellen chart, central macular thickness (CMT), number of visits, number of injections and direct medical costs between the years and groups . Results: In our study, 369 eyes of 289 patients were evaluated (Group 1, 178 eyes of 140 patients; Group 2, 137 eyes of 105 patients; Group 3, 54 eyes of 44 patients). There was no difference between the groups in age, gender, AMD type, baseline BCVA and CMT (p>0.05). In all 3 treatment groups were detected significant increase in BCVA at 1 year and decrease in vision in other years. There was no difference in 1., 2. and 3. years BCVA gains of the groups (p>0.05; +0.1, -0.3, -0.5 rows, respectively). In all treatment groups were observed similarly the greatest decrease in CMT at 3 months and CMT reduction was maintained along 3 years. While the number of injections and visits was similar in Groups 1 and 2 in all years, it was detected significantly higher in Group 3; however that did not increased visual gain in Group 3 (number of injections at 3 years; 6, 6.6, 10.2, respectively). In the cost-effectiveness analysis were found more effective results with less cost in Group 1. Conclusion: Ranibizumab and aflibercept were have similar efficacy and safety in the treatment of neovascular AMD. In present real-life data, in visual gain were obtained limited increases, because the decrease in the number of injections.