Yüksek potansiyelli bireyler ile normal gelişim gösteren bireylerin reaksiyon zamanları ve dikkat düzeylerinin incelenmesi
Investigation of reaction times and attention levels of high-potential individuals and normally developing individuals
  1. Tez No: 841365
  2. Yazar: AYGÜL ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma yüksek potansiyelli bireyler ile normal gelişim gösteren bireylerin reaksiyon zamanları ile dikkat sürelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma sonuçlarına göre yüksek potansiyelli bireylerin özellikle dikkat ve odaklanma yönünden etkilerinin tespit edilmesi ve dikkat seviyelerinin reaksiyon düzeylerine olumlu yönde katkı sağlayıp sağlamadığı aynı zamanda yüksek potansiyelli öğrencilerle normal gelişim gösteren öğrencilerin dikkat sürelerinin aralarında bir korelasyon olup olmadığı varsa ne şekilde olduğu hakkında bilgi edinmekte amaçlanmıştır. Tarama modeli ile yapılan araştırmada örneklem olarak yüksek potansiyelli öğrencilerin eğitim gördüğü Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) öğrencilerinden seçilmiş 267 öğrenci ile Kütahya'da farklı bölgelerinde okuyan lise öğrencilerinden 368 Öğrenci seçilmiştir. Katılımcıların boy, kilo sınıf, yaş ve okul türüne göre reaksiyon ve dikkat ölçümleri yapılmıştır. Reaksiyon ölçümleri“Fit light”cihazı ile yapılırken dikkat ölçümleri burdon dikkat testi ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile yüzde, frekans, Anova, Welch testi ve t-testi gibi hesaplamalarla analiz edilmiştir. Katılımcılara uygulan testler sonucu cinsiyete göre dikkat değerleri incelendiğinde t-testi sonuçlarına göre kadın ve erkek katılımcılara arasında anlamlı bir fark söz konusu değildir (p>0,05). Sağ ve sol el reaksiyon değerleri arasında kadın ve erkek katılımcılar arasında istatistiksel olarak kadınların lehine anlamlı bir farklılık gözlenmiştir (p0,05). Yaş değişkenine göre sağ ve sol el reaksiyon değerleri incelendiğinde istatistiksel açıdan herhangi anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the reaction times and attention spans of highpotential individuals and normally developing individuals. According to the results of this study, it is aimed to determine the effects of high-potential individuals, especially in terms of attention and focus, and to obtain information about whether their attention levels contribute positively to reaction levels and whether there is a correlation between the attention spans of high-potential students and normally developing students. In the research conducted with the survey model, 267 students were selected from the Turk Egitim Vakfı İnanç Türkeş Private High School (TEVİTÖL), where high-potential students are educated, and 368 students were selected from the high school students studying in different regions of Kütahya. Reaction and attention measurements were made according to the participants' height, weight, class, age and school type. While reaction measurements were made by using the“Fit light”device, attention measurements were measured with the Bourdon attention test. The obtained data were analyzed with calculations such as percentage, frequency, ANOVA, Welch test and ttest with the SPSS statistical program. When the attention values are examined according to gender as a result of the tests applied to the participants, there is no significant difference between the male and female participants according to the t-test results.(p>0.05). A statistically significant difference in favor of women was observed between the right and left hand reaction values between male and female participants (p 0.05). When the right and left hand reaction values were examined according to the age variable, no statistically significant difference was found.( p> 0.05).