Farklı döngüsel hareketlerle çalışan eğelerin farklı giriş açılarıyla yaptığı kök kanal preparasyonunun döngüsel yorgunluk üzerine etkisinin incelenmesi
Evalution of the effect of root canal preparation made with different angles of file access working with different cyclic movements on cyclic fatigue
- Tez No: 841394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Endodontide alet kırıkları, tedavi başarısını etkileyen önemli bir sorundur. Döngüsel yorgunluk, kanal aletinin, belirli bir kısmında sıkışma-gerilme kuvvetlerinin tekrarlaması sonucu oluşur. Döngüsel yorgunluğa bağlı alet kırılmaları mekanik başarısızlıkların önemli bir kısmını oluşturur. Bu çalışmanın amacı, farklı döngüsel hareketlerle çalışan eğelerin farklı giriş açılarla yaptığı kök kanal preparasyonun döngüsel yorgunluk üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada; PTN, REB ve TFA döner eğe sistemlerinin her birinden 40'ar adet olmak üzere toplam 120 adet eğe kullanıldı. Bütün eğeler dinamik olarak tasarlanan döngüsel yorgunluk deney düzeneğinde, 60°'lik kurvatür açısı, 5 mm yarıçapına sahip metal bloktan hazırlanmış yapay kanalda farklı giriş açılarına (0°, 10°, 20°, 30°) göre kullanıldı. Tüm eğeler kanal içerisinde kırılıncaya kadar çalıştırıldı ve kırıldığındaki süre dijital kronometre ile kaydedildi. Her bir eğe için kırılıncaya kadarki tur sayısı eğenin dönme hızı ve kırıldığı andaki süre ile çarpılarak hesaplandı. Kırık alet yüzeyleri kırık tipleri taramalı elektron mikroskobu ile büyütme altında incelendi.
Özet (Çeviri)
Instrument fractures in endodontics are an important problem affecting the success of treatment. Cyclic fatigue occurs as a result of the repetition of compressive-tensile forces in a particular part of the canal tool. The file fractures due to cyclic fatigue constitutes a significant portion of mechanical failures. The aim of this study is to examine the effect of root canal preparation with different angles of file access working with different cyclic movements on cyclic fatigue. In the study; A total of 120 files, 40 from each of the PTN, REB and TFA rotary file systems, were used. All files were used according to different angles access (0°, 10°, 20°, 30°) in an artificial canal prepared from a metal block with a 60° curvature angle and a 5 mm radius in a dynamically designed cyclic fatigue test setup. All files were run until they broke within the canal and the time to break was recorded with a digital stopwatch. For each file, the number of revolutions to break was calculated by multiplying the rotational speed of the file and the time it broke. Fracture types of fractured instrument surfaces were examined under magnification with a scanning electron microscope.