Prematüre bebeklerin erken spontan motor hareketlerinin detaylı analizi ve nörogelişimsel sonuçlarının değerlendirilmesi
The detailed analysis of early spontaneous motor movements inpremature infants and evaluation of neurodevelopmental outcomes
  1. Tez No: 841446
  2. Yazar: DOĞAN PORSNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; (i) gestasyonel doğum haftalarına göre ayrılan prematüre bebekler ile nörotipik term yaşıtlarının General Movements (GMs) değerlendirmesi kapsamında ayrıntılı motor repertuarlarının detaylı analizini yaparak grupların motor repertuar gelişimlerini longitudinal olarak karşılaştırmak, (ii) bebeklerin preterm/term dönem ve düzeltilmiş 3-5 ay aydaki ayrıntılı motor repertuarları ile düzeltilmiş 1 yaşındaki nörogelişimsel sonuçları arasındaki ilişkiyi incelemek ve (iii) gestasyonel haftalarına göre ayrılan bebeklerin düzeltilmiş 1 yaşındaki nörogelişimsel sonuçlarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen 132 bebek gestasyonel haftalarına göre aşırı-erken prematüre (0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was; (i) to longitudinally compare the motor repertoire by analysing the detailed motor repertoires of preterm infants and their neurotypical term peers, according to their gestational age (GA), within the scope of general movements (GMs) assessment, (ii) to investigate the relationship between detailed motor repertoires at preterm/term age, 3-5 months and their neurodevelopmental outcomes at 1 year of corrected age (CA) and (iii) to compare the neurodevelopmental outcomes of infants according to their GA at 1 year of CA. The 132 infants included in the study were divided into 3 groups: extremely-very preterm infants (0.05).