Obez kişilerde kilo kaybı sırasında leptin, adiponektin ve serbest yağ asitleri düzeylerindeki değişim
Change in leptin, adiponectin, and free fatty acid levels during weight loss in obese persons
- Tez No: 841488
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
AMAÇ: Obezite; birçok hormon ve adipokin salınımında ve etki mekanizmasında değişikliklere yol açan kronik bir durumdur. Bu çalışmada, lipit metabolizması ile ilgili standart rutin laboratuvar testleri olarak, serbest yağ asidi (FFA), adipokin ailesi içerisinde yer alan leptin ve adiponektin serum düzeyleri analiz edildi. Çalışmamızın amacı; normal kilolu durumdan obez duruma geçerken bu parametrelerin düzeylerinin seyrini belirleyerek biyobelirteç olabilme potansiyelini araştırmak ve obezlerde üç aylık diyet egzersizle sağlanan kilo kaybı sonrası bu parametlerlerin değişimini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: 15 normal kilolu, 15 kilolu ve 55 obez birey çalışmaya dâhil edildi. Total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid, insülin ve glukoz ölçümü rutin biyokimyasal yöntemlerle serum numunesinden, HbA1c ölçümü, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemi ile tam kan numunesinden gerçekleştirildi. Serum leptin, adiponektin ve FFA ise ELISA yöntemiyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Obesity is a chronic condition that causes changes in the secretion and mechanism of action of many hormones and adipokines. In this study, standard routine laboratory tests related to lipid metabolism, free fatty acid (FFA), serum levels of leptin and adiponectin in the adipokine family were analyzed. The aim of our study; To investigate the potential of being a biomarker by determining the course of the levels of these parameters when going from normal weight to obese state and to examine the change of these parameters after three months of weight loss in obese patients. MATERIALS AND METHODS: 15 normal weight, 15 overweight and 55 obese individuals were included in the study. Total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglyceride, insulin and glucose measurements were made from serum samples by routine biochemical methods, HbA1c measurement was performed from whole blood sample by high-performance liquid chromatography (HPLC) method. Serum leptin, adiponectin and FFA were studied by ELISA method.