Üzüm üretimi yapan işletmelerin ekonomik analizi: Denizli ili Baklan ilçesi örneği
Economic analysis of grape producing farms: The case of Baklan district of Denizli province
  1. Tez No: 841513
  2. Yazar: İSMET TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ KARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, Denizli ili Baklan ilçesinde üzüm üretimi yapan işletmelerin ekonomik yönden incelenmesidir. Araştırmanın ana materyalini Baklan ilçesinde üzüm üretimi yapan işletmeler ile anket yöntemi kullanılarak birincil veriler oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan bilgiler 2021 üretim sezonunu kapsamaktadır. İncelenen işletmelerde birim alana (da) üzüm verimi 685.65 kg olarak belirlenmiştir. Üretim maliyetlerinin %57.08'ini değişen maliyetler, %42.92'sini sabit maliyetler oluşturmaktadır. Üzüm üretiminde dekara düşen üretim masrafı 1742.92 TL olarak tespit edilmiştir. Dekara düşen gayri safi üretim değeri 2536.27 TL olarak belirlenmiştir. Ortalama net kâr 1541.48 TL/da hesaplanmıştır. Görüşülen üreticilerin bir kilogram üzüm üretim maliyeti 2.54 TL ve bir kg üzüm satış fiyatı ise 3.73 TL olarak hesaplanmıştır. Nisbi karın ise işletmeler ortalamasındaki değeri 1.47 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the enterprises producing grapes in Baklan district of Denizli province economically. The primary data of the research was created by using the survey method with the enterprises producing grapes in Baklan district. The information used in the study covers the 2021 production season. Grape yield per unit area (da) was determined as 685.65 kg in the examined enterprises. 57.08% of the production costs are variable costs and 42.92% are fixed costs. Average production cost per decare in grape production activity was determined as 1742.92 TL. The gross production value per decare was determined as 2536.27 TL. The average net profit is calculated at 1541.48 TL/da. The cost of producing one kilogram of grapes for the interviewed producers was 2.54 TL and the selling price of one kg of grapes was calculated as 3.73 TL. The relative profit, on the other hand, was found to be 1.47 in the average of the enterprises.