Böbrek nakli yapılan hastalarda progresif gevşeme egzersizlerinin yaşam bulguları ve yorgunluk üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises on vital signs and fatigue in kidney transplant patients
- Tez No: 841521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN AVCI IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Böbrek nakli yapılan hastaların hem kronik hastalık süreçlerinden dolayı hem de ameliyatın getirdiği birçok semptom, problem ve stres nedeniyle yaşam bulgularında normalden sapmalar ve yorgunluk görülebilmektedir. Hastalarda görülebilen yaşam bulgularındaki değişimin ve yorgunluğun yönetimi için farklı, etkili hemşirelik girişimlerine ihtiyaç vardır. Bu araştırma böbrek nakli yapılan hastalara uygulatılan progresif gevşeme egzersizlerinin yaşam bulguları ve yorgunluk üzerine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma tasarımı ile yapıldı. Araştırmaya Eylül 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinde böbrek nakli olan dahil edilme kriterlerine uyan 52 hasta (müdahale grubu=26, kontrol grubu=26) alındı. Hastaların tanıtıcı özelliklerini belirtmek için“Hasta Tanıtım Formu”, yaşam bulgularına ait özellikleri belirtmek için“Yaşam Bulguları İzlem Formu”ve yorgunluk düzeylerini belirlemek için“Yorgunluk Şiddeti Ölçeği”kullanıldı. Müdahale grubundaki hastalara formlar uygulatıldıktan sonra (Ön izlem) progresif gevşeme egzersizleri eğitimi verilerek uygulatıldı ve izlemi gerçekleştirildi (1. İzlem). Hastaların her gün progresif gevşeme egzersizlerini 20 dk. yapmaları sağlandı. Hastaların taburculuğundan sonraki ikinci haftadaki 2. izlemi ve dördüncü haftanın sonundaki 3. izlemi (son izlem) poliklinikte gerçekleştirildi. Kontrol grubundaki hastaların ölçümleri müdahale grubuyla aynı zamanda olacak şekilde düzenlendi. Bağımsız iki grup karşılaştırmasında Mann Whıtney-U testi, bağımlı iki grup arasındaki karşılaştırmalarda Wilcoxon testi ve ikiden fazla bağımlı değişken karşılaştırmasında Frıedman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Changes in vital signs and fatigue can be seen in kidney transplant patients, both due to chronic disease processes and many symptoms and problems brought about by the surgery. Different and effective nursing interventions are needed for the management of changes in vital signs and fatigue that can be seen in patients. This study was carried out with a single- blind randomized controlled experimental study design to examine the effects of progressive relaxation exercises applied to patients undergoing kidney transplantation on vital signs and fatigue. Fifty-two patients (experimental group=26, control group=26) who met the inclusion criteria, who had kidney transplant at a university hospital between September 2022 and June 2023, were included in the study.“Patient Description Form”was used to indicate the descriptive characteristics of the patients, the“Vital Signs Follow- up Form”to specify the characteristics of the vital signs, and the“Fatigue Severity Scale”to determine the fatigue levels. After the forms were applied to the patients in the experimental group (pre-follow up), progressive relaxation exercises were tuought and followed up (1st follow-up). The patients were allowed to do progressive relaxation exercises every day. The second follow-up in the second week after discharge and the third follow-up (last-follow up) at the end of the fourth week were performed in the outpatient clinic. The measurements of the patients in the control group were arranged at the same time as the experimental group. Mann Whitney-U test was used in comparison of two independent groups, Wilcoxon test was used in comparisons between two dependent groups and Friedman test was used in comparison of more than two dependent variables.