Tek çekirdekli, iki çekirdekli, üç çekirdekli ve dört çekirdekli çinko komplekslerinin X-ışınları kırınımı ile kristal ve molekül yapı araştırmaları
X-ray crystal and molecular structure studies of mononuclear, dinuclear, trinuclear and tetranuclear zinc complexes
- Tez No: 84157
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER ÜLKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada, aşağıda listelenmiş olan tek çekirdekli, iki çekirdekli, üç çekirdekli ve dört çekirdekli Schiff bazı çinko ve çinko-bakır komplekslerinin kristal ve moleküler yapılan x-ışınları kırınımı yöntemiyle tayin edilmiştir. Yapı çözümünde kullanılan Bragg yansıma şiddetleri, Enraf-Nonius CAD4 kırınımmetresi ile MoK« işim kullanılarak toplanmıştır. Yapı çözümü direkt yöntemlerle, MolEN paket programı kapsamındaki SIMPEL88 ve SIR88 programları ile gerçekleştirilmiştir. Arıtım ise MolEN paket programı içindeki tam matris en küçük kareler yöntemi (LSFM) ile yapılmıştır. Yapılardaki molekül içi (intra) ve moleküller arası (inter) etkileşmeler ve hidrojen bağlarının belirlenmesinde PARST97 ve PLATON99 programlan kullanılmıştır. Molekül şekli çizimi için ORTEP3, kimyasal diyagram çizimi için CHEMWIND programlan kullanılmıştır. Tek Çekirdekli Kompleksler Bis[2-(4-metoksifenil)nitrilometiliden- 1 -fenolato-0,N]çinko(II) [Zn(C14H12N02)2] Bis[2-(3-nitrofenil)nitrilometiliden- 1 -fenolato-0,N]çinko(II) [Zn(C13H9N203)2] Bis[l-(3-kloro-4-metilfenil)nitrilometiliden-benzen-2-oxy-0,N] çinko(II) [Zn(C,4H"NOC/)2] İki Çekirdekli Kompleksler { [)iı-bis(salisiliden)- 1,3 -propandiaminato)]bakır(II) } dikloro-çinko(II) [ZnC/2{Cu(C17H,6N202)}] {[p-bis(salisiliden)-l,3-propandiaminato)(N,N'-dimetil-formamido)]çinko(II)} dikloro-çinko(II) [{Zn2C,7H16N202C/2}.ONC3H7] {[|a-bis(salisiliden)-l, 3-propandiaminato-metanolato]çinko(II)}dikloro-çinko(II) [{Zn2C17HI6N202C/2}.(CH40)2]IV Üç Çekirdekli Kompleksler Bis{(n-asetato)[ |j.-bis(salisiliden)-l, 3-propandiaminato] çinko(II)}çinko(II) [Zn{Zn(CH3COO)(Ci7Hi6N202)}2] Bis{(n-nitrato)[ (j,-bis(salisiliden)-l, 3-propandiaminato] bakır(II)}çinko(II) [(CuC17H16N202)2.Zn(N03)2] Dört Çekirdekli Kompleks Bis{[(^-bis(salisiliden)-l, 3-propandiaminato çinko(II)] kloro-(^-azido) çinko(II)} [(Zn2C17H16N502C/)2]
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crystal and molecular structures of mononuclear, dinuclear, trinuclear, and tetranuclear Schiff bases zinc and zinc-copper complexes listed below are determined by x-ray diffraction techniques. Bragg reflections used for structure analysis were collected on an Enraf-Nonius CAD4 (Computerized Automatic Diffractometer) diffractometer with MoK^ radiation. The structures were solved by direct methods using the programs SIMPEL88 and SIR88, the structure refinement was done using Least Square Full Matrix (LSFM) routine all incorporated in the MolEN package. To determine the intra and inter molecular contacts and hydrogen bonding, PARST97 and PLATON99 programs were used. The figures of molecules and chemical diagrams were drawn by ORTEP3 and CHEMWIND programs. Mononuclear complexes Bis[2-(4-methoxyphenyl)nitrilomethylidyne- 1 -phenolato-0,N]zinc(II) [Zn(C14H12N02)2] Bis[2-(3-nitrophenyl) nitrilomethylidyne- 1 -phenolato-0,N]zinc(H) [Zn(C,3H9N203)2] Bis[ 1 -(3-chloro-4-methylphenyl)iminomethyl-benzen-2-oxy-0, N]zinc(II) [Zn(C14HnNOC/)2] Dinuclear complexes {[|j.-bis(salicylidene)-l,3-propanediaminato]copper(II)}dichloro-zinc(II) [ZnC/2{Cu(C17H16N202)}] { [^i-bis(salicylidene)- 1,3 -propanediaminato)(N,N'-dimetil-formamido)] zinc(II) } dichloro-zinc(II) [{Zn2C,7H16N202C/2}.ONC3H7] { [^-bis(salicylidene)- 1, 3-propanediaminato-methanolato]zinc(II) } dichloro-zinc(II) [{Zn2C17H16N202C/2}.(CH40)2]VI Trinuclear complexes Bis{(|x-acetato)[ fx-bis(salicylidene)-l, 3- propanediaminato]zinc(H)}zinc(II) [Zn{Zn(CH3COO)(C17H16N202)}2] Bis{(jj,-nitrato)[ |>bis(salicylidene)-l, 3- propanediaminato]copper(II)}zinc(II) [(CuCI7H16N202)2.Zn(N03)2] Tetranuclear complex Bis{[|>bis(salicylidene)-1, 3- propanediaminato-zinc(II)]chloro-(fa-azido) zinc(II)} [(Zn2C17H16N502C/)2]