Investigations of antimicrobial activities and DNA interactions of phosphazenes
Fosfazenlerin antimikrobiyal aktivitelerinin ve DNA etkileşimlerinin incelenmesi
- Tez No: 888305
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fosfazenlerin antimikrobiyal aktivite özelliklerine sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, fosfazenler farklı gruplarla yer değiştirme reaksiyonlarına girebilmektedir. Bu özellikler, fosfazen kullanımının antibiyotik amaçları için genişlemesine yol açmıştır. Ayrıca, fosfazenlerin DNA ile bağlanarak DNA'yı zararlı hale getirebileceği bulunmuştur. Bu özellik, kanser hücrelerini öldürmek için tasarlanmış ilaçlar geliştirilirken faydalıdır. Bu çalışma, sayısal olarak bileşikler 26, 27, 28, 29 ve 30 olarak etiketlenen çeşitli fosfazen bileşiklerinin antimikrobiyal aktivitesini ve DNA etkileşimini araştırmaya odaklanmıştır. Fosfazen bileşiklerinin 11'i bakteri ve 3'ü maya olan 14 farklı mikrop suşuna karşı antimikrobiyal aktivite ve minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) değerlerini belirlemek için mikrodilüsyon yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, minimal bakterisidal/fungisidal konsantrasyon (MBK/MFK) mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Plazmid DNA'sı bileşiklerle tedavi edildikten sonra elektroforez görüntüler gözlemlenmiştir. Bu, bileşiklerin DNA'yı kısıtlayıp kısıtlamadığını görmek için yapılmıştır. Ayrıca, bileşiklerin belirli nükleotitlerle bağlanıp bağlanmadığını görmek için bileşik-DNA karışımı iki farklı restriksiyon enzimi ile tedavi edilmiş ve bileşiklerin belirli nükleotidlere bağlanıp bağlanmadığını belirlemek için değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, kullanılan bileşiklerin MİK değerlerinin 19.54 ila 2500 μM aralığında olduğu bulunmuştur. Bunlar arasında, bileşik 30, test edilen 11 bakteriden 5'ine karşı en yüksek potansiyele sahip bir antimikrobiyal ajan olarak gösterilmiştir. Ayrıca, bileşik 30'un C. albicans ve C. tropicalis olmak üzere 2 maya suşuna karşı güçlü aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışılan bileşiklerin MİK, MBK ve MFK değerleri 19.54 ila 2500 μM arasında değişmektedir. Çalışılan tüm bileşikler DNA kısıtlamasını kısmen inhibe etmişlerdir, bu da onların kısmen A/A ve G/G nükleotidlere bağlandığını göstermektedir. Araştırma sonucunda kullanılan bazı bileşikler antimikrobiyal aktivite göstermiş ve ayrıca DNA'yı etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Phosphazenes have been found to possess antimicrobial activity properties. Additionally, phosphazenes can undergo substitution reactions with different groups. These features have led to an expansion in the field of phosphazene utilization for antibiotic purposes. It has also been found that phosphazenes can bind with DNA, thereby damaging the DNA. This trait is useful when designing drugs that are specifically used to kill cancerous cells. This study focused on investigating the antimicrobial activity and DNA interaction of several phosphazene compounds, numerically labeled as compounds 26, 27, 28, 29, and 30. The microdilution method was used to examine the antimicrobial activity and minimum inhibitory concentration (MIC) values of the phosphazene compounds against 14 different strains of microbes, 11 of which are bacteria and 3 of which are yeast. Additionally, Minimum Bactericidal/Fungicidal Concentration (MBC/MFC) was also measured using the microdilution method. Electrophoresis images were observed after treating the plasmid DNA with the compounds. This was done to see whether or not the compounds restrict DNA. Additionally, to see if the compounds bind with specific nucleotides DNA, the compound-DNA mixture was treated with two different restriction enzymes to determine if the compounds bind to specific nucleotides. The data obtained from control and treatment groups were evaluated and compared. This study found that the MIC values of the compounds used in this study lie in the range of 19.54 to 2500 μM. Among them, compound 30 exhibited the highest potential as an antimicrobial agent against 5 out of the 11 tested bacteria. Also, compound 30 showed strong activity against 2 yeast strains C. albicans and C. tropicalis. The MIC, MBC, and MFC values of the studied compounds ranged from 19.54 to 2500 μM. All of the studied compounds partly inhibited DNA restriction, indicating that they partly bind to A/A and G/G nucleotides. Some of the compounds used as a result of the research conducted showed antimicrobial activity and also affected DNA.