Optimizing spatial accessibility to primary healthcare using geographical information system: A case of Migori County, Kenya
Coğrafi bilgi sistemi kullanarak birincil sağlık hizmetlerine mekansal erişilebilirlik optimizasyonu: Kenya, Migori bölgesi örneği
  1. Tez No: 841589
  2. Yazar: ANTONY ONDIWA OKUNDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM VAROL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kenya'nın Migori İli'nde birinci basamak sağlık hizmetlerine erişilebilirliği değerlendirmek ve sağlık hizmetlerine mekânsal erişimi artırmak için gerekli müdahaleleri önermektir. Çalışmada Maksimum Kapsama Konum Problemi (MKKP) kullanılmış ve birinci basamak sağlık hizmeti sunan kuruluşların çalışma saatleri dikkate alınarak sağlık hizmetlerinin kullanılabilirliği incelenmiştir. Araştırma, bazı tesislerin hafta sonları ve 24 saat boyunca çalışmadığını gözeterek, temel sağlık hizmetlerine mekânsal erişilebilirliğin toplamda %84 olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, erişilebilirliğin hafta sonları erişilebilenler için %60 ve 24 saat erişilebilenler için %49 değerlerine düştüğü görülmüştür. Bununla beraber çalışma, yerel nüfusun birinci basamak sağlık hizmetlerine erişiminin daha iyi sağlanması için, stratejik olarak konumlandırılmış sağlık tesislerinin bir üst seviyeye getirilmesini önermiştir. Bu iyileştirme stratejisi, Migori İli'ndeki mekânsal eşitsizliklere referansla Kenya Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri Stratejik Çerçevesi'nin (2019-2024) uygulanmasını tamamlayacak pratik bir mekânsal çerçeve oluşturmayı amaçlamıştır. Çalışma, birinci basamak sağlık hizmetlerine adil erişimi teşvik eden sürdürülebilir mekânsal çerçevelerin gerekliliğini vurgulamakta ve sağlık hizmetlerine erişimdeki mekansal eşitsizlikleri ele almak için politika yapıcıları ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının birlikte çalışmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the level of accessibility to primary healthcare in Migori County, Kenya, and propose interventions to enhance spatial access to healthcare services. The study used the Maximum Covering Location Problem (MCLP) to analyse the availability of healthcare services, taking into account the operating hours of primary healthcare providers. The study found that the overall spatial accessibility of basic healthcare facilities was 84%, with some facilities being non-operational on weekends and 24 hours. The study also found that accessibility declined to 60% on weekends and 49% for 24-hour accessibility. Additionally, the study recommended upgrading strategically situated healthcare facilities to improve access for the local population to primary healthcare services. This upgrading strategy aimed to establish a practical spatial framework that complements the implementation of the Kenya Primary Health Care Strategic Framework (2019-2024) by addressing spatial disparities in Migori County. The study emphasizes the need for sustainable spatial frameworks that promote equitable access to primary healthcare and highlights the importance of policymakers and healthcare providers working together to address geographical disparities in healthcare access. .