İndeks sayıların oluşturulmasında farklı yaklaşımlar ve uygulamalar
Different appoaches in constructing index numbers and applications
- Tez No: 84160
- Danışmanlar: DR. M. ERDAL GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu indeks oluşturma metodolojisinin iki farklı yaklaşım çizgisi olan istatistiksel ve iktisadi yaklaşımlar ile gelişmiş olan indeks formüllerinin incelenmesi ve karşılaştırılması oluşturmaktadır. İstatistiksel açıdan bir en iyilemeyi sağlayan fiyat ve miktar oranlarının belirlenmesi için geliştirilmiş olan testler incelenmiş, türetilmiş, indeks formüllerinin bu açıdan sınanmaları ve.bunların sonuçlarına göre gerekli düzeltmeler yapılarak elde edilen formülle anlatılmıştır. İktisattaki tüketici ve üretici kuramlarına dayandırılarak geliştirilen indeks formüllerinin açıklanması amacıyla bu konuda tarihsel olarak da en geriye giden Konüs tipi geçim indekslerinin belirlenmesi konusu ve bu çizgide sonraki gelişmeler ele alınmıştır. Bu son yaklaşımla türetilen formüllerin önceki yaklaşımına başvurularak istatistiksel sınamalardan geçirilmesi ve buna göre düzeltirilerek geliştirilmesi üçüncü bir yaklaşımı oluşturmuştur. Türkiye dış ticaret fiyat ve miktar indeks sayılarının ve Çin Halk Cumhuriyeti tüketici fiyat indekslerinin hesaplanmaları uygulamayı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
ABCTRACT This study deals with the investigation and comparison of the index number formulas obtained in two distinct lines of approaches, first the statistical approach and second the economic approach. The tests to detect the specification of price and quantity ratios that is optimal in some statistical sense and new formulas constructed with the modifications as a result of these tests are considered. -The Konüs type cost of living index numbers and others on this line are explained for the purpose of comprehending the price and quantity index numbers grounded in the economic theory of the consumer and producer. A third approach to constructing index numbers also emerges when the indeces grounded in economic theory are detected and improvod with reference to the statistical tests of the first approach. For illustrative purposes, Turkish import and export price and quantity index numbers and also the consumers price index numbers of Peoples Republic of China(of which the auther is a citizen) were computed and compared numerically using different formulas refered to in the text.