Spin kaplama yöntemi ile pyroelektrik filmlerin hazırlanması ve karakterize edilmesi
The Preparation of pyroelectric films with spin coating method and their characterization
- Tez No: 84161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER TOPAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
m ÖZET Bu çalışmada spin kaplama tekniği kullanılarak, değişik kalınlıklarda hazırlanan organik, pyroelektrik PVDF-TrFE (Polyvinilydene fluoride - trifluoro ethylene, %70- 30) ince filmlerin, pyroelektrik ve dielektrik aktiviteleri incelenmiştir, incele nen kopolimer, organik malzemeler arasında, günümüzde bilinen en yüksek piezo ve pyroelektrik aktiviteye sahip, yan kristal yapı sergileyen bir malzemedir. Örneklerin bir kısmı, üst elektrot kaplanmadan önce, 150°C sıcaklıkta 10 dakika tavlanmıştır. Tavlama işlemi, film ve alimünyum elektrot arasındaki yapışmayı artırırken, yerel stresleri azaltıp malzemenin kristalliğini artırmaktadır. Örneğin pyroelektrik aktivitesinin artırılabilmesi için, uygulanabilecek en etkili yöntem, malzemenin yüksek sıcaklıklarda ve yüksek kutuplayıcı alanın etkisi altında kutuplanmasıdır. Her kutuplama işlemi sonrasında malzemenin pyroelektrik ve dielektrik aktiviteleri ölçülmüştür. Ulaşılan sonuç, başarılı her kutuplama sonrası, malzemenin pyro elektrik etkinliği artarken, dielektrik etkinliğinin düşmesidir. Elde edilen bu sonuçlar, iyi bir dedektörde aranılan özellikler olduğundan PVDF-TrFE 'ninde dedektör olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yapılan deneyler sonucunda malzemenin pyroelektrik sabiti 300 ÜT sıcaklıkta 68.7 fiC /m2 K olarak saptanmıştır. Bu, bilgimiz dahilinde, bu malzeme için bilinen en büyük pyroelektrik sabiti değeridir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, pyroelectric and dielectric activities of PVDF-TrFE (Polyvinily- dene fluoride - trifluoroethylene) thin pyroelectric films which were prepared by spin coating technique were investigated. The copolymer that is investigated has the highest piezo and pyroelectric activities in magnitude, among the known organic materials. This material exhibits semi-crystal sturucture. Some of the samples were annealed at 150°C for 10 minutes to recover local stresses due to semicrystallinity, to enhance its crystallization and to improve adhession between the copolymer and the aluminium layers. The most effective process to improve the pyroelectric response of the material is poling the sample with huge poling fields at elevated temperatures. Both pyroelectric and dielectric activities of the samples were measured after each successful poling process. It was observed that, while the pyroelectric activity of the material increases, the dielectric activity of the material decreases. Since the obtained results are the wanted properties of a good detector, it shows that PVDF-TrFE can also be used as a detector. Ac cording to experimental results, it was found that, the pyroelectric coefficient of PVDF-TrFE (%70 - 30) copolymer at 300A" is 68.7(iC/m2K. This is the highest observed value for this material in the limits of our knowledge.