1,6-bis(triklorsil) hekzan ve 1,2-bis(triklorsil) etan monomerlerinden sentezlenen seramik ön polimerlerin fiziksel ve kimyasal karakterizasyonları ile uygulamaları üzerine çeşitli araştırmalar
Various research on physical and chemical characterizations and applications of ceramic pre-polymers synthesized from 1,6-bis(trichlorosilyl)hexane and 1,2-bis(trichlorosilyl)ethane monomers
  1. Tez No: 841606
  2. Yazar: ÖZGE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Silisyum karbür (SiC) oksit olmayan bir seramik olup sahip olduğu fiziksel ve kimyasal özelliklerden dolayı bu malzeme ileri teknoloji uygulamalarında kullanılmaktadır. Birçok çalışma ileri seramiklerin üretilmesi ve geliştirilmesi için devam etmektedir. Bu tez çalışması temel hatları ile 1,6-bis(triklorsil) hekzan ve 1,2-bis(triklorsil) etan monomerlerinden elektrokimyasal yöntem ile seramik ön polimerleri sentezlenme ve bunların çeşitli alanlarda uygulamaları üzerinedir. Bu polimerlerin UV-Vis, FT-IR ve NMR analizleri yapılmıştır. Sentezlenen polimerler ile argon ve hava ortamında 500 oC, 750 oC ve 1000 oC sıcaklıklarda 3, 6, 12 ve 24 saat fırınlama sürelerinde seramik üretimi yapılmıştır. Bu seramiklerin analizleri dijital fotoğraf görüntüleme, optik ve polarize optik mikroskop görüntüleme, SEM, FT-IR, X-Ray ve Raman spektroskopileri ile yapılmıştır. Bunların yanında sentezlenmiş olan bu öncül polimerler ile yüzey kaplama çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada polimerler alümina ve Si yüzeylere çözeltilerinden damlatma ve elektro-eğirme (EE) yöntemleri ile kaplanmıştır. Kaplanan bu yüzeyler argon ortamında 1000 oC sıcaklıkta 3 saat fırınlanarak yüzeyde SiC film üretilmiştir. SiC filmlerin analizleri optik ve polarize optik mikroskop görüntüleme, SEM, FT-IR, X-Ray ve Raman spektroskopileri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Silicon carbide (SiC) is a non-oxide ceramic and is used in advanced engineering applications due to its physical and chemical properties. Many studies are ongoing to produce and develop advanced ceramics. This thesis study is mainly to synthesize ceramic prepolymers from 1,6-bis(trichlorosyl) hexane and 1,2-bis(trichlorosyl) ethane monomers by electrochemical method and to do research on their applications in various areas. UV-Vis, FT-IR and NMR analyses of these polymers were also performed. Ceramics were produced with those synthesized polymers in argon and air atmosphere at temperatures of 500 oC, 750 oC and 1000 oC for 3, 6, 12 and 24 hours of heating in a tube furnace. Analyses of these ceramics were made with digital photo imaging, optical and polarized optical microscope imaging, SEM, FT-IR, X-Ray, and Raman spectroscopies. In addition to these, surface coating studies were carried out with these synthesized precursors. In the study, polymers were coated on alumina and Si surfaces from their solutions by dropping and electrospinning (EE) methods. These coated surfaces were thermally processed in an argon atmosphere at 1000 oC for 3 hours to produce a SiC film on the surface. Analyzes of SiC films were made using optical and polarized optical microscope imaging, SEM, FT-IR, X-Ray and Raman spectroscopies.