Spin kaplama yöntemi ile benzocyclobutene (BCB 4022-35) polimer ince filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
The fabrication and characterization of benzocyclobutene (BCB 4022-35) polymer thin films by spin coating method
  1. Tez No: 303551
  2. Yazar: İLKER KARAÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Elektronik iletişim endüstrisindeki hızlı, köklü ve nitelikli değişimler, polimer filmlerin özelliklerinin araştırılmasını önemli kılmaktadır. Polimer filmlerin özelliklerinin anlaşılması, yumuşak malzemelerin teknolojik alanlardaki çeşitli uygulamalar için başarılı kullanımında büyük bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, yüksek şeffaflığa, kolay işlenebilirliğe, yüksek fiziksel, kimyasal, mekaniksel, termal kararlılığa ve ayarlanabilir kırılma indisine sahip Benzocyclobutene (BCB 4022-35) polimer ince filmler spin kaplama tekniği kullanılarak üretilmiştir. Üretilen BCB polimer ince filmlerin kalınlıkları ve kırılma indisleri çeşitli kaplama hızları ve kür zamanları için Prizma Bağlaşım sistemi ve profilometre ile karakterize edilmiştir. Nihai film kalınlıkları 2.60-5.22 ? m aralığında değişmektedir. BCB polimer filmlerin kırılma indisleri 632,8 nm dalgaboyunda 1.5845 ve 1553 nm dalgaboyunda 1.5606 olarak bulunmuştur. Ayrıca, BCB ince filmlerin kür seviyeleri FTIR spektrometresi kullanılarak tespit edilmiştir. Bu tez çalışması neticesinde optik dalga kılavuzu üretimi için uygun, yüksek kalitede polimer ince filmler elde edilmiş ve temel özellikleri yüksek doğrulukta belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid, radical and qualified changes in electronic communication industry pay a critical role in investigation of the properties of polymer. Understanding properties of polymer films has been necessary for the successful using of soft materials in technological applications. In this thesis, Benzocyclobutene (BCB 4022-35) polymer thin films that have high transparency, easy workability, high physical, chemical, mechanical, thermal stability and adjustable refractive index were fabricated by spin coating technique. The final thicknesses and refractive indices for various coating speeds and curing times were characterized by Prism Coupling System and profilometer. The final thicknesses of BCB thin films were changed from 2.60 to 5.22 ? m. The refractive indices of BCB thin film at 632.8 nm and 1553 nm was 1.5845 and 1.5606 respectively. In addition, the extent of curing for BCB thin films was determined by FTIR spectrometry. As a result of this thesis, the basic features of BCB thin films were high accuracy determined. The BCB thin films that fabricated high quality are a suitable material for optical applications. This knowledge allows the fabrication of optical waveguides.