Otomotiv aks milinin imalatında işleme parametrelerinin Taguchi tabanlı gri ilişki analizi yöntemi ile optimizasyonu
Optimization of machining parameters in automotive axle shaft manufacturing with Taguchi-based gray relation analysis method
  1. Tez No: 841624
  2. Yazar: MUHAMMET HAMDİ GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR EŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Ck 45 çelik malzemeden imal edilen otomotiv aks milinin tornalama parametrelerini Taguchi tabanlı Gri ilişki analiz (GRA) yöntemi kullanılarak optimize edilmesi amaçlanmıştır. Tornalama parametresi olarak kesme hızı, ilerleme miktarı ve kesme derinliği belirlenmiş olup bu parametrelerin yüzey pürüzlülüğüne ve talaş kaldırma oranlarına etkisi araştırılmıştır. Parametre seviyeleri kesme hızı için 210, 195, 180, 165 m/dak, ilerleme miktarı için 0.15, 0.2, 0.25, 0.3 mm, kesme derinliği olarakta 0.1, 0.2, 0.3, 0.4 mm değerleri kullanılmıştır. Deney tasarımı olarak Taguchi L16 ortogonal tasarım kullanıldı. Optimum sonuçları elde etmek için ise Gri ilişki analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu sayede az sayıda deney yaparak optimum değerler elde edilmiştir. En iyi GRA değeri 13 no'lu deneyde 0,72 olarak bulunmuştur. Bu duruma göre optimum kesme parametreleri 165 m/dak kesme hızı, 0,15 mm ilerleme miktarı ve 0,4 mm kesme derinliği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to optimize the turning parameters of the automotive axle shaft made of Ck 45 steel material by using the Taguchi-based Grey Relational Analysis (GRA) method. Cutting speed, feed rate and depth of cut were determined as turning parameters, and the effects of these parameters on surface roughness and metal removal rates were investigated. Parameter levels were used as 210, 195, 180, 165 m/min for cutting speed, 0.15, 0.2, 0.25, 0.3 mm for feed rate, and 0.1, 0.2, 0.3, 0.4 mm for cutting depth. Taguchi L16 orthogonal design was used as the experimental design. Grey Relational Analysis (GRA) method was used to obtain optimum results. In this way, optimum values were obtained by making a couple of experiments. The best GRA value was found to be 0.72 in experiment 13. Accordingly, optimum cutting parameters were determined as 165 m/min cutting speed, 0.15 mm feed rate and 0.4 mm cutting depth.