İşletmelerde sıklıkla karşılaşılan finansal tablo hata ve hileleri: BIST 100'de bir araştırma
Financial statement errors and frauds frequently encountered in businesses: A research in BIST 100
  1. Tez No: 841638
  2. Yazar: MEMDUH SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DALGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Borsa İstanbul'da faaliyette bulunan BIST 100 endeksindeki işlemelerin denetim raporlarında olumlu görüşe yer verilmeyen görüşlerin dayandığı hata ve hileleri tespit etmektir. Bu amaçla 2008 - 2022 yılları arasında BIST 100 endeksindeki işlemelerin bağımsız denetim raporları analiz edilmiş ve olumlu görüş içermeyen denetim raporlarındaki hata ve hileler tespit edilmiştir. Çalışmada toplam 224 işletmenin erişilebilen 3324 denetim raporu doküman analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Erişilemeyen 36 denetim raporu araştırma kapsamı dışında bırakılmıştır. Yapılan analiz sonucunda herhangi bir muhasebe hilesine rastlanılamamış olmakla birlikte muhasebe hatası olarak, değerleme hatası (36 adet), aktarma hatası (17 adet), kayıt hatası (9 adet), sınıflama hatası (4 adet), unutma hatası (3 adet) ve hesap hatası (2 adet) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to identify the errors and frauds on which unqualified opinions are based in the audit reports of the transactions in the BIST 100 index operating in Borsa Istanbul. For this purpose, the independent audit reports of the transactions in the BIST 100 index between 2008 and 2022 were analyzed and the errors and frauds in the audit reports that do not contain unqualified opinions were identified. In the study, 3324 accessible audit reports of 224 companies were analyzed by document analysis method. The 36 audit reports that could not be accessed were excluded from the scope of the study. As a result of the analysis, no accounting fraud was found, but valuation error (36), transfer error (17), recording error (9), classification error (4), forgetting error (3) and accounting error (2) were identified as accounting errors.