Exploring ELT instructors' perceptions of face-to-face and synchronous online class observations: The case in a school of foreign languages
İngilizce öğretim görevlilerinin yüz yüze ve eş zamanlı çevrim içi sınıf gözlemlerine ilişkin algılarının araştırılması: Yabancı diller yüksek okulunda bir durum çalışması
  1. Tez No: 841637
  2. Yazar: ASLIHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gelişen yükseköğretim ortamında, teknolojinin entegrasyonu ve küresel Covid-19 salgını, eğitim kurumlarını çevrimiçi öğretim ve değerlendirme yöntemlerini uyarlamaya ve uygulamaya sevk etmiştir. Öğretimsel kalite güvencesinin önemli bir bileşeni olan sınıf gözlemleri de benzer şekilde yüz yüze ortamlardan çevrimiçi ortamlara geçiş yapmıştır. Bu çalışma, eğitmenlerin yüz yüze gözlemleri mesleki gelişimleri ve pedagojik gelişimleri için daha faydalı olarak algılayıp algılamadıklarını veya çevrimiçi gözlem yöntemlerinin farklı avantajlar sunup sunmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, eğitmenlerin bakış açılarını inceleyerek, her iki gözlem ortamındaki tercihleri, zorlukları ve beklentileri hakkında kapsamlı bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, 2020-2021 ve 2021-2022 Akademik yıllarında Antalya'da özel bir üniversitenin yabancı diller yüksekokulunda görev yapan 26 İngilizce okutmanıdır. Nitel araştırma deseni kullanılmış ve veriler, eğitmenlerin algılarının bütünsel bir görünümünü elde etmek için açık uçlu sorulardan oluşan bir görüşme yoluyla toplanmıştır. Açık uçlu sorulara verilen yanıtları analiz etmek için betimsel ve içerik analizi kullanılmıştır. Veriler listelenip düzenlendikten sonra temaları belirlemek için kodlar belirlenmiştir. Bulgular sadece üniversitenin sınıf içi gözlem yaklaşımını bilgilendirmekle kalmayacak, aynı zamanda özellikle teknolojik entegrasyon ve değişen eğitim ortamları bağlamında İngilizce eğitiminde etkili gözlem uygulamalarına ilişkin daha geniş bir söyleme katkıda bulunacaktır. Nihayetinde bu araştırma, gözlem uygulamalarını eğitmenlerin ihtiyaçları ve tercihleriyle uyumlu hale getirerek İngilizce eğitiminin kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda, yüz yüze gözlemlerin, öğretim sunumu, işbirlikçi öğrenme stratejileri, ders ve görev planlaması, zaman yönetimi, sınıf yönetimi ve kavram kontrol sorularının kullanımı dahil olmak üzere öğretimin çeşitli yönlerini önemli ölçüde geliştirdiği görülmüştür. Ayrıca genel öğretim kalitesini, öğretmen yansımasını ve öğretim standardizasyonunu da olumlu yönde etkilemiştir. Bununla birlikte, gözlem sıklığı ve performans değerlendirmesi için kullanılma algısı ile ilgili endişeler dile getirilmiş, bu da zaman zaman öğretmenlerin motivasyonunu düşürmüştür. Çalışmada ayrıca çevrimiçi gözlemlerin, çevrimiçi öğretim stratejileri hakkında geri bildirim sağlama, etkili çevrimiçi öğretime ilişkin farkındalığı artırma, öz-yansıtımı teşvik etme, çevrimiçi araçları entegre etme ve inceleme için sınıf kayıtları sunma becerileri açısından değerli olduğu ortaya çıkmıştır. Tercihleri sorulduğunda, eğitmenlerin çoğu yüz yüze gözlem yapmayı tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
In the evolving landscape of higher education, the integration of technology and the global Covid-19 pandemic have prompted educational institutions to adapt and implement online teaching and assessment methods. Class observations, a vital component of instructional quality assurance, have similarly transitioned from face-to-face to online settings. The study aims to uncover whether instructors perceive face-to-face observations as more beneficial for their professional development and pedagogical improvement or if online observation methods offer distinct advantages. By examining instructors' perspectives, the research intends to provide a comprehensive understanding of their preferences, challenges, and expectations in both observation settings. The participants are 26 English language instructors working at school of foreign languages of a private university in Antalya in 2020-2021 and 2021-2022 Academic year. Qualitative research design was used, and the data was collected via an interview which consists of open-ended questions to obtain a holistic view of instructors' perceptions. Descriptive and content analysis was used to analyze the answers given to open-ended items. After data was listed and organized, codes were determined to identify the themes. The findings may not only inform the university's approach to class observation but also contribute to the broader discourse on effective observation practices in English language instruction, particularly in the context of technology integration and changing educational landscapes. Ultimately, this research seeks to enhance the quality of English language education by aligning observation practices with instructors' needs and preferences. The result of the study demonstrated face-to-face observations were found to enhance various aspects of teaching to a larger extent. These included instruction delivery, collaborative learning strategies, lesson and task planning, time management, classroom management, and the use of concept check questions. They also positively influenced overall teaching quality, teacher reflection, and teaching standardization. However, concerns were raised about observation frequency and the perception of being used for performance evaluation, which at times demotivated instructors. The study also revealed that online observations were valued for their ability to provide feedback on online teaching strategies, increase awareness of effective online teaching, promote self-reflection, integrate online tools, and offer class recordings for review. Nonetheless, instructors expressed anxiety about technical issues, concerns about student behavior during online classes, and difficulties in managing time and class dynamics during online observations. When asked about their preferences, most instructors preferred face-to-face observations.