Sanal ve yüz yüze laboratuvar uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersine yönelik bilimsel süreç becerileri, tutum ve kaygılarına etkisi
The effect of virtual and face-to-face laboratory practices on secondary school students' science process skills, attitudes and anxiety towards science lesson
- Tez No: 841639
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı 5. Sınıf“Yaşamımızdaki Elektrik”ünitesine ilişkin sanal ve yüz yüze laboratuvar uygulamalarının öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik bilimsel süreç becerilerine, tutum ve kaygılarına etkisini araştırmaktır. Araştırmanın uygun örnekleme yöntemi ile seçilen çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde bulunan bir ortaokulun beşinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Toplamda 28 öğrencinin yer aldığı çalışmada deney grubunda 18 öğrenci (10 erkek, 8 kız), kontrol grubunda ise 10 öğrenci (5 erkek, 5 kız) bulunmaktadır. Yöntem olarak ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desenin kullanıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak“Bilimsel Süreç Becerileri Testi, (BSBT)”,“Tutum Ölçeği”ve“Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. BSTB 25 maddeden oluşmakta ve KR20 değeri 0.86'dır. Tutum ölçeği ise 12 maddeden oluşmakta ve Cronbach Alpha değeri 0.926'dır. Kaygı ölçeği ise 18 maddeden oluşmakta olup Cronbach Alpha değeri 0.895 değerindedir. Araştırmanın uygulama sürecinde belirlenen ölçekler ve test ön test olarak uygulanmış ve sonrasında üniteye ilişkin kazanımlara yönelik soru- cevap, görsel eşleştirme gibi tekniklerle bilgiler verilip her iki ortamda da deneylere yönelik uygulamalar yapılmıştır. Uygulama sonrasında ölçekler ve testler son test olarak uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS 26 paket programıyla analiz edilip tablolaştırılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda bilimsel süreç becerileri bakımından her iki grupta da puan artışı; tutum açısından her iki grupta da ortalama puanlarında az da olsa azalma; kaygı puan ortalamalarında ise kontrol grubunda azalma deney grubunda ise az da olsa artış olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda yaşamımızdaki elektrik ünitesinde bilimsel süreç becerilerini geliştirmek için hem yüz yüze laboratuvarlar hem de sanal laboratuvarlar uygulamalarından faydalanılabilir. Sanal laboratuvar uygulaması sonrasında kaygının artması sebebini göz önünde bulundurarak kaygının artış nedenlerini ortaya koyan araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is 5. To investigate the effect of virtual and face-to-face laboratory applications related to the classroom“Electricity in Our Life”unit on students' scientific process skills, attitudes and concerns for the science course. The study group selected by the appropriate sampling method of the research is composed of fifth grade students of a secondary school located in Konya province in the 2021-2022 academic year. In the study involving a total of 28 students, there are 18 students (10 boys, 8 girls) in the experimental group and 10 students (5 boys, 5 girls) in the control group. The“Scientific Process Skills Test, (BSBT)”,“Attitude Scale”and“Anxiety Scale”were used as data collection tools in the research where the semi-experimental pattern with pre-test-post-test control group was used as the method. BSTB consists of 25 items and the KR20 value is 0.86. The attitude scale consists of 12 items and the Cronbach Alpha value is 0.926. The anxiety scale consists of 18 items and the Cronbach Alpha value is 0.895. The scales and the test determined during the application process of the research were applied as a preliminary test, and then information was given using techniques such as question-answer, visual matching for the achievements related to the unit, and applications for experiments were made in both environments. After the application, scales and tests were applied as the final test. The collected data were analyzed and tabulated with the SPSS 26 package program. As a result of the obtained findings, an increase in scores in both groups in terms of scientific process skills; a slight decrease in average scores in both groups in terms of attitude; it was found that there was a decrease in the anxiety score averages in the control group, and a slight increase in the experimental group. As a result of the research, both face-to-face laboratories and virtual laboratories applications can be used to develop scientific process skills in the electrical unit in our life. By taking into account the reason for the increase in anxiety after the virtual laboratory application, research can be conducted that reveals the causes of the increase in anxiety.