Lise öğrencilerinin müzik teorisi bilgilerinin incelenmesi
Examining high school students' music theory knowledge
- Tez No: 841645
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAKELLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Müzik eğitimi, kültürel varlığın ortaya çıkışından beri süre gelen birikimin değerli bir parçası olması sebebiyle toplumların şekillenmesinde ve gelişimlerinde önemli bir role sahiptir. Bireyin müzik ile tanışması anne karnında doğum öncesi dönemde başlasa da profesyonel olarak müzik ile ilk karşılaşması okullarda uygulanan müzik dersleri sayesinde olmaktadır. Bu araştırma, müzik dersleri kapsamında okullarda işlenmekte olan müzik teorisi ile ilgili konu ve kazanımların Lise 9.,10.,11. ve 12. sınıf öğrencileri tarafından ne düzeyde ve nasıl algılandığının ortaya konmasını hedeflemektedir. Çalışmada veriler,“Müzik Teorisi Değerlendirme Anketi”yoluyla toplanmıştır. Anket için literatür ve Lise yıllık ders planları kapsamında maddelerin oluşturulmasına başlanmış, alan uzmanlarından görüş alınarak yüzey geçerliliği, uzman görüşleri doğrultusunda ise kapsam geçerliliği ile 9. Sınıf anketinde 25, 10. Sınıf anketinde 16, 11. Sınıf anketinde 32 ve 12. Sınıf anketinde 7 madde olarak sonlandırılmıştır. Katılımcıların (n=2058) görüşlerini“Evet”,“Kısmen”ve“Hayır”seçeneklerinden birini seçerek belirtmeleri istenmiştir. Anketin demografik bilgiler kısmında katılımcılara“cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, enstrüman çalıp çalmadığı, okul dışında bir müzik faaliyetinde yer alıp almadığı ”sorulmuştur. Veri analizinde anket kapsamında toplanmış verilerin frekans ve yüzdeleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler ayrıca demografik değişkenler bakımından katılımcıların belirtmiş oldukları görüş arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığını belirlemek üzere Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri yapılmıştır. Veri analizi sonucu, bulgulardan elde edilen sonuçlar değerlendiğinde, katılımcıların cinsiyetlerine göre müzik teorisi bilgi düzeylerinde tüm sınıf düzeylerinde (9.,10.,11. ve 12. sınıf) anlamlı farklılık olduğu, müzik enstrümanı çaldığını belirten katılımcıların müzik teorisi bilgi düzeylerinin bir enstrüman çalmadığını belirtenlere göre daha yüksek olduğu, ailesinde bir müzik enstrümanı çalan birinin olduğunu belirten katılımcıların müzik teorisi bilgi düzeylerinin ailesinde enstrüman çalan birinin olmadığını belirtenlere göre daha yüksek olduğu, okuldaki müzik dersleri dışında bir müzik faaliyetinde yer aldığını belirten katılımcıların müzik teorisi bilgi düzeylerinin müzik faaliyetinde yer almadığını belirtenlere göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music education has an important role in the shaping and development of societies as it is a valuable part of the accumulation that has been going on since the emergence of cultural wealth. Although the individual's introduction to music begins in the prenatal period in the mother's womb, the first encounter with music professionally is through music lessons applied in schools. This research shows that the subjects and achievements related to music theory that are being taught in high schools within the scope of music lessons are in the 9th, 10th , 11th, and 12th grades. And it aims to reveal at what level and how it is perceived by the students of these grades. In the study, data were collected through the“Music Theory Evaluation Questionnaire”. For the survey, the creation of the questionnaire, the items were started to be created within the scope of the literature and High School annual lesson plans, with the surface validity by taking the opinions of the field experts and the content validity in line with the expert opinions, 25 in the 9th grade survey, 16 in the 10th grade survey, 32 in the 11th grade survey and 7 in the 12th grade survey item was terminated. Participants (n=2058) were asked to express their opinions by selecting one of the“Yes”,“Partially”and“No”options. In the demographic information section of the survey, participants were asked about“gender, maternal education level, paternal education level, whether they play an instrument, whether they take part in a musical activity outside of school”. In the data analysis, the frequencies and percentages of the data collected within the scope of the survey were calculated. The obtained data were also performed in Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests to determine whether there was a statistically significant difference between the opinion expressed by the participants in terms of demographic variables. As a result of the data analysis, when the results obtained from the findings were evaluated, there was a significant difference in all grade levels (9th, 10th, 11th and 12th grades) in the knowledge levels of music theory according to the gender of the participants, and that the music theory knowledge level of the participants who stated that they played a musical instrument did not play an instrument. The level of music theory knowledge of the participants who stated that they had a musical instrument player in their family was higher than those who stated that they did not have an instrument player in their family. It was concluded that the music theory knowledge level of the participants who stated that they took part in a music activity other than music lessons at school was higher than those who stated that they were not involved in music activities.