1.lig erkek voleybolcuların grup sargınlığı ile yaşam memnuniyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between group clinginess and life satisfaction in 1st league male volleyball players
- Tez No: 841646
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 1. Lig voleybolcularının grup sargınlığı ile yaşam memnuniyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma ilişkisel modelde tasarlanmıştır. Araştırmaya 1. Ligde voleybol oynayan 100 erkek voleybolcu katılmıştır. Araştırmada verilerin toplanması gerek yüz yüze gerekse online ortamda toplanmıştır. Grup Sargınlığı Ölçeği Carron, Widmeyer ve Brawley (1985) tarafından geliştirilmiştir. Grup Sargınlığı Envanteri, öngörülen dört sargınlık alt boyutunu içeren toplam 18 maddeden oluşmuştur. Ölçeğin Türk sporcuları için uyarlanması Öcel (2002) tarafından yapılmıştır. Yaşam Memnuniyeti Ölçeği (Lavallee, Hatch, Michalos, &McKinley, 2007) Akın ve Yalnız (2015) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Ölçeğin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılırken, Marmara ve Sakarya Üniversitelerinde okuyan 295 üniversite öğrencisi ile çalışılmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21.03 olarak bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizinde tek boyutlu modelin iyi uyum verdiği görülmüştür (x 2= 11.46, sd= 4, RMSEA= .080, CFI= .98, IFI= .98, GFI= .98, AGFI= .94, SRMR= .033). Ölçeğin madde toplam korelasyon katsayıları. 31 ile. 61 arasında yer almaktadır. Ölçeğin Cronbach alfa iç tutarlık güvenirlik katsayısı. 73 olarak bulunmuştur. 1.Ligde oynayan voleybolcuların grup sargınlığı ile yaşam doyumları yüz yüze araştırmada kullanılan ölçekler vasıtası ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS 21 yazılımı kullanılmıştır. Verilerin analizi sürecinde verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini değerlendirmek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmıştır. Çarpıklık ve basıklık değerleri -2 ile 2 arasında değerler alması normal dağılım için uygun değerler olduğunu göstermiştir. Araştırmada normal dağılım gösteren verilere parametrik analizler uygulanırken normal dağılım göstermeyen verilere ise parametrik olmayan analizler uygulanmıştır. İki bağımsız değişken için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız değişken için ise tek yönlü varyans analizi anova analizleri yapılmıştır. Parametrik olmayan araştırma verilerine ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between group cohesion and life satisfaction of 1st League volleyball players. The research was designed in a relational model. 100 male volleyball players playing volleyball in the 1st League participated in the research. In the study, data was collected both face to face and online. Group Vigilance Scale was developed by Carron, Widmeyer and Brawley (1985). The Group Crass Inventory consists of a total of 18 items, including four prescribed jaundice subscales. The scale was adapted for Turkish athletes by Öcel (2002). Life Satisfaction Scale (Lavallee, Hatch, Michalos, &McKinley, 2007) was adapted into Turkish by Akın and Yalnız (2015). While the validity and reliability analyzes of the Turkish form of the scale were conducted, 295 university students studying at Marmara and Sakarya Universities were studied. The average age of the students participating in the study was found to be 21.03. In the confirmatory factor analysis, it was seen that the unidimensional model gave a good fit (x 2 = 11.46, df = 4, RMSEA = .080, CFI = .98, IFI = .98, GFI = .98, AGFI = .94, SRMR = .033). Item-total correlation coefficients of the scale. with 31. It is among 61. Cronbach's alpha internal consistency reliability coefficient of the scale. It was found to be 73.Group cohesion and life satisfaction of volleyball players playing in the 1st League were collected through the scales used in face-to-face research. SPSS 21 software was used to analyze the data obtained in the research. During the data analysis process, skewness and kurtosis values were examined to evaluate whether the data showed a normal distribution. The fact that the skewness and kurtosis values were between -2 and 2 showed that they were appropriate values for normal distribution. In the research, parametric analyzes were applied to normally distributed data, while non-parametric analyzes were applied to non-normally distributed data. Independent samples t test was performed for two independent variables, and one-way analysis of variance anova analyzes were performed for more than two independent variables. Kruskal Wallis test was applied to non-parametric research data.