Spor hizmeti veren kamu kuruluşlarında çalışanların tükenmişlik ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi (Manisa ili örneği)
Examining the relationship between burnout and job satisfaction of employees in public institutions providing sports services (Manisa province sample)
  1. Tez No: 841653
  2. Yazar: AYFER ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanlarının“tükenmişlik ve iş tatmini düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi”amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni olarak Manisa Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlüğünde çalışan personeldir. Çalışmanın örneklemini, Manisa ili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde farklı iş kollarında çalışan 97'si kadın ve 127'si erkek 219 personel oluşturmaktadır. Araştırma deseni ilişkisel tarama modeli olup nicel bir yöntemdir. Verilerin toplanması için Türkiye'deki kullanımına yönelik adaptasyon çalışmaları Deniz ve Güliz Gökçora tarafından gerçekleştirilmiş olan“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”; Maslach ve Jackson (1981) tarafından geliştirilen ve Ergin (1992) tarafından Türkçe 'ye uyarlanmış ve güvenilirlik ve geçerlilik çalışmaları gerçekleştirilmiş olan“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve araştırmacı tarafından düzenlenen“Kişisel Bilgi formu”kullanılmıştır. Ölçekler uygulanmadan önce“etik kurul onayı”ve ilgili kurum yönetiminden izin alınmıştır. Ölçeklerin ve formun katılımcılar tarafından doldurulmasından önce katılımcılar araştırma ve ölçekler hakkında bilgilendirilerek gönüllülük onamları alınmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 27.0 yazılımı kullanılmıştır. İlk aşamada, anketin ilk bölümünde yer alan demografik ve genel bilgilere yönelik yüzde ve sıklık dağılımları sunulmuştur. Ayrıca, ölçeklerle ilgili verilerin analizinde, yüzde ve sıklık dağılımları ile ortalama cevap ve standart sapma değerleri sunulmuştur. Verilerin analizi için kullanılacak yöntemler, verilerin normal dağılıma uygunluğuna bağlı olarak belirlenmiştir. Bu nedenle, ölçek boyutlarının normal dağılıma uygunluğunu değerlendirmek amacıyla“Kolmogorov-Smirnov”ve“Shapiro-Wilk”normallik testleri uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olduğu saptandığında,“Pearson korelasyon analizi”yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, ilişkileri incelemek amacıyla regresyon modeli analizi gerçekleştirilmiştir. Regresyon modeli analizinde en küçük kareler varsayımlarının sağlanmasını temin etmek için“Newey-West algoritması”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda, üç veya daha fazla grup karşılaştırmalarında“ANOVA testi”ve iki grup karşılaştırmalarında“bağımsız örneklem t testi”istatistiksel yöntemi kullanılmıştır. Varyanslar homojen olduğu için, post-hoc analizlerde“Tukey testi”tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of“determining the relationship between burnout and job satisfaction levels”of the Provincial Directorate of Youth and Sports employees. The population of the research is the personnel working at Manisa Youth and Sports Provincial/District Directorate. The sample of the study consists of 219 personnel, 97 of whom are women and 127 of whom are men, working in different business lines in Manisa Provincial Directorate of Youth and Sports. The research design is a relational survey model and is a quantitative method.“Minnesota Job Satisfaction Scale”, adaptation studies for its use in Turkey were carried out by Deniz and Güliz Gökçora for data collection; The“Maslach Burnout Scale”, developed by Maslach and Jackson (1981) and adapted to Turkish by Ergin (1992) and whose reliability and validity studies were carried out, and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. Before applying the scales,“ethics committee approval”and permission were obtained from the relevant institution management. Before the scales and forms were filled in by the participants, the participants were informed about the research and the scales and their voluntary consent was obtained. IBM SPSS 27.0 software was used to analyze the data obtained in the study. In the first stage, percentage and frequency distributions for the demographic and general information in the first part of the survey were presented. In addition, in the analysis of data related to the scales, percentage and frequency distributions, average response and standard deviation values are presented. The methods to be used to analyze the data were determined depending on the suitability of the data for normal distribution. For this reason,“Kolmogorov-Smirnov”and“Shapiro-Wilk”normality tests were applied to evaluate the suitability of the scale dimensions for normal distribution. When it was determined that the data was suitable for normal distribution, the“Pearson correlation analysis”method was used. Additionally, regression model analysis was performed to examine the relationships.“Newey-West algorithm”was used to ensure that the least squares assumptions were met in the regression model analysis. In cases where the data showed normal distribution, the“ANOVA test”statistical method was used for comparisons of three or more groups and the“independent sample t test”statistical method was used for comparisons of two groups. Since the variances were homogeneous, the“Tukey test”was preferred in post-hoc analyses.