Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin e-spor kapsamındaki dijital oyunlara yönelik motivasyon sebepleri ve bu oyunlardan elde edilen kazanımların incelenmesi
The reasons for motivation of students studying at the faculty of sport sciences towards digital games within the scope of e-sports and the examination of the gains obtained from these games
  1. Tez No: 841654
  2. Yazar: MEHMET ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin dijital oyunlara yönelme sebepleri ve kazanımlarının incelenmesidir. Mevcut çalışma nitel araştırma modellerinden fenomolojik desende tasarlanmıştır. Araştırma grubunun belirlenmesi için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların araştırma grubuna eklenmesinde kriter olarak son üniversite öğrencisi olması ve son beş yıldır düzenli şekilde dijital oyun oynaması olarak belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanabilmesi için araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formunda dijital oyunlara yönelme sebepleri ve dijital oyunlardan elde edilen kazanımların aktarılması istenmiştir. Araştırmada görüşme farklı ortamlarda katılımcılarla gerçekleştirilmiştir. Görüşme süresi katılımcılara göre farklılaşmıştır. Görüşme süresi yaklaşık olarak 30 dakika olarak tespit edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi için içerik analizi yöntemi uygulanmıştır. İçerik analizi sonuçlarına göre araştırma verileri beş farklı tema olmak üzere farklı içeriklere sahiptir. Bu temalar, sosyalleşmek, yeni şeyler öğrenme isteği, stres atmak, ekonomik sebepler ve boş zamanları değerlendirme isteği olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin dijital oyunlara farklı sebeplerle yöneldikleri ve oyunlardan elde ettikleri kazanımların dijital oyun oynamaya yönelik önemli güdüleyici bir unsur olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reasons and gains of students studying at the faculty of sport sciences towards digital games. The current study was designed in a phenomenological design from qualitative research models. Criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the research group. The criteria for the inclusion of the participants in the research group were determined as being a recent university student and playing digital games regularly for the last five years. A semi-structured interview form created by the researcher was used to collect data in the study. In the interview form, it was requested to convey the reasons for turning to digital games and the gains obtained from digital games. The interviews were conducted with the participants in different environments. The duration of the interview varied according to the participants. The interview duration was determined to be approximately 30 minutes. Content analysis method was applied to analyze the data. According to the results of the content analysis, the research data had different contents in five different themes. These themes were evaluated as socializing, desire to learn new things, stress relief, economic reasons and desire to spend leisure time. As a result, it was concluded that the students studying at the Faculty of Sport Sciences turned to digital games for different reasons and the gains they obtained from the games were an important motivating factor for playing digital games.