Borsa İstanbul'da kesitsel anomalilerin incelenmesi: BIST 30 endeksi hisseleri üzerine bir araştırma
Investigation of sectional anomalies in Borsa Istanbul: A research on BIST 30 index shares
  1. Tez No: 841655
  2. Yazar: VELİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, BIST 30 endeksinde yer alan hisse senetlerinin getirilerinde kesitsel sapmaların varlığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda; 2013-2022 tarih aralığında firmaların anormal getiri değerleri baz alınarak, kesitsel anomaliler incelenmiştir. Araştırmada kesitsel anomalilerin varlığını tespit etmek amacıyla; firma getirileri, F/K oranı, PD/DD oranı ve özsermaye kârlılığı oranı kullanılmıştır. BIST 30 endeksinde işlem gören hisse senedi verilerinin kullanıldığı çalışmanın analiz sonuçlarına göre anormal getiri değişkeni ile F/K oranı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı, PD/DD oranı ve özsermaye kârlılığı oranının ise getiri değişkeni üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak BIST 3O endeksinde işlem gören hisse senetlerinin getirilerinde kesitsel anomalilerin (PD/DD, özsermaye kârlılığı) varlığı üzerine kanıtlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the existence of sectional deviations in the returns of the stocks included in the BIST 30 index. For this purpose; Sectional anomalies were examined based on the abnormal return values of the companies in the 2013-2022 date December. In order to determine the existence of cross-sectional anomalies, firm returns, F/K ratio, PD/DD ratio and return on equity ratio were used in the research. According to the analysis results of the study using stock data traded in the BIST 30 index, it was found that there is no significant relationship between the abnormal return variable and the P/Dec ratio, while the PD/DD ratio and the return on equity ratio have a significant effect on the return variable. As a result, the evidence on the existence of sectional anomalies (PD/DD, return on equity) in the returns of stocks traded in the BIST 3O index has been revealed.