İnsan ve çevre ünitesinde proje tabanlı öğrenme yönteminin ilköğretim 4. sınıf öğrencileri üzerindeki akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of project based learning method on 4th grade primary school students academic achievement and permanence in human and environment
- Tez No: 841666
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TAŞLIDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın genel amacı fen bilimleri dersi İnsan ve Çevre ünitesinde proje tabanlı öğrenme yönteminin ilköğretim 4.sınıf öğrencileri üzerindeki akademik başarı ve kalıcılığa etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Burdur ili Merkez ilçesinde öğrenim görmekte olan 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem uygunluğuna göre iki ilkokul seçilmiş, toplam dört sınıfta çalışma yürütülmüştür. Araştırmada her okuldan birer adet deney ve kontrol grubu olmak üzere toplam iki kontrol ve iki deney grubu bulunmaktadır. Araştırmanın örneklemini 67 öğrenci oluşturmaktadır. Deney gruplarında İnsan ve Çevre ünitesi proje tabanlı öğrenme yöntemi ile işlenirken kontrol gruplarında aynı ünite mevcut öğrenme yöntemleri ile işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi kullanılmıştır. Başarı testi uygulama öncesi ön test, uygulama sonrası son test ve kalıcılık düzeyini ölçmek amaçlı uygulama bitiminden bir ay sonra kalıcılık testi olarak tüm gruplara eş zamanlı olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için, MANCOVA (kovaryans analizi) ve devamında ANCOVA (çok değişkenli kovaryans analizi) analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulunan sonuçlara göre İnsan ve Çevre ünitesinin öğretiminde proje tabanlı öğrenme yönteminin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarı ve kalıcılık düzeylerinde anlamlı etkiler ortaya koyduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to reveal the effect of the project based learning method on the academic achievement and permanence of the 4th grade students in Human and Environment unit of the science course. A quasi-experimental design model with pretest-posttest control group was used in the research. The population of the research consists of 4th grade students studying in the central district of Burdur province. Two primary schools were selected according to sample of convenience, and the study was conducted with total of four classes. There are two control and two experimental groups in total, one experimental and one control group from each school. The sample of the study consists of 67 students. Human and Environmental unit was studied with a project based learning method in the experimental groups, the same unit was taught with conventional learning methods in the control groups. An achievement test prepared by the researcher was used as a data collection tool. The achievement test was applied to all groups simultaneously as a pre-test before the application, a post-test after the application, and a permanence test one month after the end of the application to measure the level of permanence. The data was analyzed with SPSS 25 package program. To test the hypotheses of the study, MANCOVA (analysis of covariance) followed by ANCOVA (analysis of multivariate covariance) analyzes were performed. According to the results, it is seen that the use of the project based learning method in the teaching of the human and environment unit has significant effects on the academic achievement and retention levels of the students.