Gitar eğitimi ve eşlikleme dersine yönelik materyal önerisi ve uygulamaları
Material proposal and applications for guitar education and accompaniment course
- Tez No: 841670
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ NACAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, müzik öğretmenliği lisans programında okutulan“Gitar Eğitimi ve Eşlikleme 1”dersi öğretim programı kazanımlarına yönelik, daha önce gitar eğitimi almamış lisans öğrenciler ile materyal geliştirmek ve bu materyallerin uygulamalı süreç çalışmalarının nasıl olduğunu ortaya koymak temelinde ele alınmıştır. Bu süreçte, ders öğretmenin deneyimleri ve öğrenci dönütleri içerisinde elde edilen bilgilerden yola çıkarak, ders kazanımlarını içeren bir materyal geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın materyal geliştirme sürecinde ana çalışma gurubunu Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalında 3. Sınıfta eğitim gören 5 öğrenci oluşturmaktadır. Bununla birlikte uygulama öncesi materyalin ön tasarımı ve ihtiyaçların belirlenmesi amacıyla müzik eğitimi ana bilim dalında gitar eğitmeni olarak çalışan 7 öğretim elemanının görüşlerine de başvurulmuştur. Araştırma nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması, tür olarak“Uygulamalı/karşılıklı iş birlikli/tartışma odaklı”olarak uygulanmıştır. Veriler, uzman görüşleri, haftalık uygulama sürecinde araştırmacı deneyimi-öğrenci dönütlerinin sürekli yansıtılması ve uygulama süreci sonucunda öğrenci görüşlerinin alınması şeklinde toplanmıştır. Veriler nitel araştırma temelinde betimsel analiz edilmiştir. Araştırmanın uygulama süreci 2022-2023 öğretim yılı güze döneminde 14 haftalık sürede gerçekleşmiştir. Çalışma süreci içinde karşılaşılan sorunlara yaklaşımlar geliştirilerek materyale eklenmiş, tespit edilen sorunlar yansıtılarak çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmen / öğrenci deneyimlerine dayalı“Gitar Eğitimi ve Eşlikleme 1”dersine yönelik bir öğretim materyali önerisi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on developing materials for the“Guitar Education and Accompaniment 1”course taught in the music teaching undergraduate program with undergraduate students who have not received guitar education before and revealing how the implementation process of these materials works. In this process, it was aimed to develop a material that includes the course outcomes based on the experiences of the course teacher and the information obtained from student feedback. In the material development process of the research, the main study group consisted of 5 students studying in the 3rd grade of Mehmet Akif Ersoy University, Department of Music Education. In addition, the opinions of 7 instructors working as guitar instructors in the Department of Music Education were consulted to determine the preliminary design and needs of the material before the application. The research was implemented as action research, one of the qualitative research designs, and as“applied / mutual cooperation / discussion-oriented”in terms of type. Data were collected through expert opinions during the weekly implementation process, continuous reflection of the researcher's experience-student feedback, and student feedback at the end of the implementation process. The data were analyzed descriptively on the basis of qualitative research. The implementation process of the research took place over a period of 14 weeks in the fall semester of the 2022-2023 academic year. Approaches to the problems encountered during the study process were developed and added to the material, and solution suggestions were presented by reflecting the problems identified. As a result of the research, a teaching material proposal for the“Guitar Education and Accompaniment 1”course based on teacher / student experiences emerged.