Müzik öğretmeni adaylarının gitar eğitimi ve eşliklemeye ilişkin algıları
Music teacher candidates perceptions about guitar education and accompaniment
  1. Tez No: 894181
  2. Yazar: BAYRAM BAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ZAHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı müzik eğitimi programında bulunan Gitar Eğitimi ve Eşlikleme dersini müzik öğretmeni adaylarının görüşleri ile değerlendirmektir. Araştırmada betimsel araştırmalardan içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemi olarak fenomoloji deseninde oluşturulmuştur. Bu amaçla katılımcılardan yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak görüşleri alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İnönü Üniversitesi Müzik Öğretmenliği programında öğrenim gören 17 öğrenci oluşmuştur. Müzik öğretmeni adaylarının görüşleri değerlendirildiğinde öğrencilerin Gitar Eğitimi ve Eşlikleme dersinin mesleki yaşantılarında gerekli ve işlevsel oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ders saatinin yetersizliği, ders sürecinde alan çalgısı ve ödevlendirmelerin güçlük yarattığı ancak gurup çalışmaları bu güçlükleri aşmada olumlu bir faktör olduğu öğrenci görüşleri ile sabittir. Temel ve modern akor kullanımlarında çoğunlukla temel akorları icra ettikleri ve arpejleme tekniğini kullandıkları saptanmıştır. Ders içeriğinde armoni, piyano ve batı müziği ile bağlantılı derslerin Gitar Eğitimi ve Eşlikleme dersine olumlu katkıları olduğu görülmüştür. Araştırma neticesinde ders saati artırılması, ödevlendirmelerin seviyeye göre verilmesi ve eşlikleme sürecinde teorik eksikliklerin tamamlanması gerektiği ön görülmüştür. Eşlikleme kullanımında yetersiz olduğu görülen modern akorları popüler şarkılar ile icra edilerek teşvik edilmesinin önemi, Armoni ve Eşlikleme dersinin V. ve VI. yarıyıllarında devam ettirilerek eşlikleme ile ilgile teorik eksiklerin giderilmesinin verimliliği artıracağı önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the Guitar Education and Accompaniment course in the music education program with the opinions of music teacher candidates. Content analysis from descriptive research was used in the research. The study was created in the phenomenology pattern as a qualitative research method. For this purpose, participants' opinions were obtained using a semi-structured interview form. The study group of the research consisted of 17 students studying at İnönü University Music Teaching program. When the opinions of music teacher candidates were evaluated, it was concluded that the Guitar Education and Accompaniment course was necessary and functional in the students' professional lives. It is understood from student opinions that insufficient lesson hours, individual instruments and homework create difficulties in the lesson, but group work is a positive factor in overcoming these difficulties. It has been determined that they mostly perform basic chords and use the arpeggiation technique when using basic and modern chords. It has been observed that the lessons on harmony, piano and western music have positive contributions to Guitar Education and Accompaniment lessons. As a result of the research, it was predicted that the course hours should be increased, homework assignments should be given according to the level, and theoretical deficiencies should be completed in the accompaniment process. The importance of encouraging modern chords, which are seen to be insufficient in the use of accompaniment, by performing them with popular songs, is emphasized in the V and VI of Harmony and Accompaniment courses. It has been suggested that the course should be continued in semesters and that the ease of eliminating theoretical deficiencies should be increased by taking into account the units.