Müzik öğretmeni adaylarının 'armoni ve eşlikleme' dersine ilişkin tutumları, öz-yeterlik algıları ve armoni başarı puanları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of the relationship between candidates' attitudes, perceptions of self-efficacy, and success scores towards the 'harmony and accompaniment' course in terms of various variables
- Tez No: 957965
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH SERKAN ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının armoni ve eşlikleme dersine ilişkin tutumları, öz-yeterlik algıları ve armoni başarı puanları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmaya 2024-2025 eğitim-öğretim yılında eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi ana bilim dallarında lisans 2, 3 ve 4. sınıf düzeyinde öğrenim görmekte olan 413 müzik öğretmeni adayı katılmıştır. Yapılan uç değer analizinden sonra katılımcı sayısı 385 kişiye düşmüştür. 385 geçerli katılımcıdan elde edilen veriler üzerinde analiz yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Bağcı (2020) tarafından geliştirilen“Armoni Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”, Lehimler (2019) tarafından geliştirilen“Armoni Dersine İlişkin Özyeterlik Algısı Ölçeği”, araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen armoni ve eşlikleme dersi bilgi düzey tespit formu kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan“Armoni Dersine İlişkin Tutum Ölçeği”25 olumlu ve 9 olumsuz olmak üzere toplam 34 maddeden oluşmaktadır. Bağcı (2020), geliştirmiş olduğu ölçeğin Cronbach alfa değerini 0,96 olarak rapor etmiştir. Bu araştırmada; armoni dersine ilişkin tutum ölçeğinin Cronbach alfa değeri araştırmacı tarafından 0,87 olarak rapor edilmiştir. Araştırmada kullanılan“Armoni Dersine İlişkin Özyeterlik Algısı Ölçeği”16 olumlu ve 12 olumsuz olmak üzere toplam 28 maddeden oluşmaktadır. Lehimler (2019), ölçeğin Cronbach alfa değerini 0,96 olarak rapor etmiştir. Bu araştırmada; armoni dersine ilişkin öz-yeterlik algısı ölçeğinin Cronbach alfa değeri araştırmacı tarafından 0,79 olarak rapor edilmiştir. Araştırmada kullanılan armoni ve eşlikleme dersi bilgi düzey tespit formu araştırmacı tarafından geliştirilmiştir ve 25 sorudan oluşmaktadır. Hazırlanan form iç tutarlılığın sağlanması için armoni dersi vermiş olan bir öğretim görevlisi ve iki öğretim üyesi olmak üzere üç uzmana gönderilmiş, uzmanların görüşleri doğrultusunda nihai forma dönüştürülmüştür. Ölçekler, armoni ve eşlikleme dersi bilgi düzey tespit formu ve demografik bilgi formu ile toplanan veriler SPSS 20 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20 programına data olarak girilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için yapılan testler sonucu elde edilen bulgular betimsel olarak analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda adayların armoni ve eşlikleme dersine ilişkin tutumları ve öz-yeterlik algılarının yüksek, armoni başarı puanlarının ise düşük düzeyde olduğu; tutumları, öz-yeterlik algıları ve armoni başarı puanlarının; sınıf düzeyi, mezun olunan lise türü, bireysel çalgı türü, bireysel çalgıya ayrılan süre, piyano çalışmaya ayrılan süre ve armoni dersinin gerekliliğine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği; anadallarının piyano veya gitar olmasına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Pearson korelasyon analizi sonucunda; adayların tutumları, öz-yeterlik algıları ve armoni başarı puanları arasındaki ilişkilerin pozitif yönde ve anlamlı olduğu görülmüştür. Müzik öğretmeni adaylarının tutumlarının ve öz-yeterlik algılarının armoni başarı puanlarını yordamasına ilişkin yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda modelin anlamlı olduğu; tutum ve öz-yeterlik puanlarının armoni başarı puanlarına ilişkin varyansın %14'ünü açıkladığı görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Tutum, Öz-yeterlik, Armoni, Başarı, Müzik Eğitimi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between prospective music teachers' attitudes towards harmony and accompaniment lessons, their self-efficacy perceptions, and harmony success scores in terms of various variables. 413 prospective music teachers who were studying at the 2nd, 3rd, and 4th year undergraduate levels in the music education department of the faculty of education, fine arts education in the 2024-2025 academic year participated in the research. After the outlier analysis, the number of participants decreased to 385. Analysis was conducted on the data obtained from 385 valid participants. The“Attitude Scale Towards Harmony Lessons”developed by Bağcı (2020), the“Self-efficacy Perception Scale Towards Harmony Lessons”developed by Lehimler (2019), the demographic information form created by the researcher, and the harmony and accompaniment lesson knowledge level determination form developed by the researcher were used as data collection tools. The“Attitude Scale Towards Harmony Lesson”used in the study consists of a total of 34 items, 25 positive and 9 negative. Bağcı (2020) reported the Cronbach's alpha value of the scale he developed as 0.96. In this study; the Cronbach's alpha value of the attitude scale towards harmony lesson was reported by the researcher as 0.87. The“Self-efficacy Perception Scale Towards Harmony Lesson”used in the study consists of 28 items, 16 positive and 12 negative. Lehimler (2019) reported the Cronbach's alpha value of the scale as 0.96. In this study; the Cronbach's alpha value of the self-efficacy perception scale towards harmony lesson was reported by the researcher as 0.79. The harmony and accompaniment lesson knowledge level determination form used in the study was developed by the researcher and consists of 25 questions. To ensure internal consistency, the prepared form was sent to three experts, one lecturer who has taught harmony lessons and two faculty members, and it was converted into the final form in accordance with the opinions of the experts. The data collected with the scales, harmony and accompaniment course knowledge level determination form and demographic information form were analyzed with SPSS 20 statistical program. The obtained data were entered as data into the SPSS 20 program. The findings obtained as a result of the tests conducted to determine the relationships between the variables were analyzed descriptively. As a result of the statistical analyzes, it was concluded that the attitudes and self-efficacy perceptions of the candidates towards harmony and accompaniment lessons were high, while their harmony success scores were low; their attitudes, self-efficacy perceptions and harmony success scores differed statistically significantly according to class level, type of high school graduated, individual instrument type, time devoted to individual instrument, time devoted to piano study and the necessity of the harmony lesson; and that there was no statistically significant difference according to whether their major was piano or guitar. As a result of the Pearson correlation analysis; The relationships between the candidates' attitudes, self-efficacy perceptions, and harmony success scores were found to be positive and significant. The multiple linear regression analysis conducted to determine whether the attitudes and self-efficacy perceptions of music teacher candidates predicted harmony success scores revealed that the model was significant, with attitude and self-efficacy scores explaining 14% of the variance in harmony success scores. KEYWORDS: Attitude, Self-efficacy, Harmony, Success, Music Education.